Od australijske reklame do danskog trona – poznato i nepoznato o Meri, novoj danskoj kraljici

Iako se i australijskog i britanskog državljanstva odrekla kada se udala za danskog prestolonaslednika i dobila dansko, u zemlji kengura raste uzbuđenje. Meri Donaldson će u nedelju ući u istoriju kao prva Australijanka na tronu jedne države. 

Zbog činjenice da je škotskog porekla, što se dalo primetiti i na venčanju pre 19 godina, kada ju je do oltara doveo otac, odeven u kilt, svojataju je i tamo. Neki britanski mediji već je predstavljaju kao novu kraljicu Škota.

Tanana, decentna i otmena, blagog osmeha, tamnokosa lepa Australijanka mamila je poglede i pre nego što je postala princeza. Primetili su to i lovci na talente, pa je još 1998, dve godine pre nego što je upoznala budućeg supruga, snimila reklamu za železničku kompaniju Australije. 

Meri Elizabet Donaldson je rođena kao četvrto dete profesora matematike i sekretarice na Univerzitetu u Tasmaniji, a ranu mladost je uglavnom provela u predgrađu idiličnog naziva Peskovita uvala, na tom australijskom ostrvu. Bila je sportski i muzički tip, igrala košarku i hokej na travi, svirala klavir, flautu i klarinet, učila francuski. Završila je trgovinu i pravo na tasmanijskom univerzitetu, a posle su je poslovi, uglavnom računovodstveni i menadžerski u reklamnoj industriji, koje je obavljala za razne kompanije, odveli u Melburn, pa u Sidnej. 

Njena ljubavna priča jedna je od nekoliko kraljevskih ljubavnih storija kojima je kumovala Olimpijada. 

Danskog prestolonaslednika Frederika upoznala je u baru Slip In u Sidneju, neposredno nakon ceremonije otvaranja Olimpijskih igara 2000. Nije imala pojma ko je on. 

A Frederik je bio u pravom kraljevskom društvu. Osim njegovog mlađeg brata Joakima, tu su bili španski prestolonaslednik i sada kralj Felipe, njegov brat od ujaka princ Nikolaos od Grčke i Danske, te norveška princeza Marta Luiz. 

I Frederik i Nikolaos važili su za bonvivane, ljubitelje žurki i provoda. 

Meri je izašla u pab sa svojim cimerom, čija je sestra, sticajem okolnosti poznavala Felipea i počelo je zajedničko druženje. 

A onda je žensko društvo zapodenulo priču o tome da li su zgodniji muškarci sa maljavim ili sa ćosavim grudima i Frederik, Joakim i Nikolaos su se ponudili da budu zamorčići.

Između Freda i Meri odmah se razvila određena bliskost, iako ona tvrdi da nije bila ljubav na prvi pogled. Ali Fred je dobio broj telefona i pozvao je već sutradan. 

Ostatak je već istorija koja će svoju krunu bukvalno dobiti sutra, kada 52-godišnja Meri sedne na danski presto uz svog supruga Frederika X.

Njihovo kraljevsko venčanje 14. maja 2004. u katedrali u Kopenhagenu bilo je pravi spektakl, a mnogima je ostalo upamćeno i po tome što je srećni princ gotovo sve vreme lio suze radosnice, dok je njegova izabranica svečanu ceremoniju izdržala poput prave princeze, dostojanstveno i graciozno.

U kasnijim intervjuima priznala je koliko joj je bilo teško u početku. Osećala se pomalo usamljeno, u potpuno drugačijoj sredini i kulturi od one u kojoj je odrasla, u zemlji čiji je težak jezik morala da savlada, u ulozi u kojoj ne samo da nikada do tada nije bila, nego nije ni sanjala da će ikada biti.

Frederik i Meri imaju četvoro dece: 18-godišnjeg Kristijana, koji će sutra zvanično dobiti titulu prestolonaslednika, 16-godišnju Izabelu i 13-godišnje blizance Vinsenta i Jozefinu.  

Meri je oličenje moderne princeze. Osim uloge supruge i majke, aktivna je u humanitarnim aktivnostima i ima svoju fondaciju koja pomaže u rešavanju socijalnih problema, nasilja u porodici ili otuđenosti.

Od sutra će i zvanično biti – kraljica Meri. 

Ko se tome nadao, kada se, samo nekoliko dana nakon krunisanja danske kraljice Margrete, u dalekoj Australiji, u porodici profesora matematike, rodila jedna devojčica. 

(RTS)