Zašto princ Vilijam izbegava da obuče kilt

Mimo kraljevskih i vojnih ceremonija, princ od Velsa ima tendenciju da nosi plave košulje i ležerne pamučne pantalone. Međutim, kada to prilika nalaže, ni nojevo perje, mašne, trake, pa čak ni kapa ukrašena prazilukom do sada nisu bili neprihvatljivi za princa.

Zato nije jasno šta princ od Velsa ima protiv kiltova.

Tradicionalnu mušku suknju princ bi trebalo da nosi s obzirom na činjenicu da je nasledio škotske titule vojvode od Rotseja, grofa od Kerika, barona od Renfrua, gospodara Ostrva. Uz sve to je i prestolonaslednik Škotske.

Uprkost svemu tome, princ Vilijam nije viđen u javnosti, u Škotskoj, u tradicionalnoj odeći još od detinjstva, što nije prošlo nezapaženo od strane krojača njegovog oca, Škotlanđanina Džona Sagdena i vlasnika modne kompanije „Campbell’s of Beauly“.

„Bilo bi nam drago da napravimo kilt i jaknu za princa od Velsa. Tako bi se održavala tradicija i, posebno kao gospodar Ostrva, bilo bi to savršeno sredstvo za popularizaciju tradicionalne suknje škotskih visoravni, posebno kod mlađe generacije“, rekao je Sagden.

„Zanimljivo je da Vilijam nije nosio kilt kao odrasla osoba, iako je to možda učinio privatno“, rekao je Džo Litl, glavni urednik magazina Majesty.

Vilijam se ne fotografiše često u višim delovima Škotske.

„Princa retko viđamo u ruralnoj Škotskoj. Ali čak i jedno pojavljivanje u kiltu u urbanom okruženju ućutkalo bi njegove kritičare. Drugi bi to, naravno, videli kao pi-ar trik“, dodao je Litl.

Nijedan prinčev razlog za zaobilaženje ovog odevnog predmeta nije objavljen u javnosti. Nošenje kilta je opciono, za razliku od odeće i opreme u kojima je viđan, a koji podrazumevaju kapu sa perjem od belog noja i crne čaplje i podvezicu oko leve potkolenice.

Karirani kilt, torbica od krzna ili kože i specijalan sgian dubh bodež koji se nosi u čarapi, veoma su dragoceni detalji škotskog nasleđa i sa ponosom se nose na mnogim venčanjima i sličnim svečanostima.

Za svoje venčanje, princ Vilijam izabrao je svečanu uniformu irske garde. Za krunisanje oca, kralja Čarlsa, odabrao je uniformu velške garde, koja je imala bele mašne i trake, metre teških zlatnih pletenica i već pomenuti šešir ukrašen prazilukom.

Mogućnost da nosi kilt, princ Vilijam propustio je i kada je diplomirao na Univerzitetu Sent Endruz.

Nasuprot tome, kralj Čarls je odavno oduševljeno prigrlio kilt. I njegova baka, pokojna kraljica Elizabeta Druga, redovno je nosila kariranu odeću čim bi prešla granicu Škotske.

Zamak Balmoral bio je hram kariranih škotskih dezena, između ostalog, zahvaljujući tepisima. Balmoral tartan, koji su nosili članovi kraljevske porodice, navodno je dizajnirao princ Albert za kraljicu Viktoriju 1853. godine.

Kraljica je nosila suknju od Balmoral tartana tokom svog poslednjeg javnog pojavljivanja.

Kralj Čarls ima veliki broj kiltova, jakni, tradicionalnih kožnih torbica i čarapa i koristi svaku priliku da ih nosi dok je u Škotskoj.

Pre dve godine, kralj je naručio odeću od kompanije „Campbell’s of Beauly“, insistirajući da svaki centimetar upotrebljenog materijala bude iz Škotske, uključujući dugmad od jelenskog roga.

Sagden je nedavno za Tajms rekao da je Čarls bio veoma izbirljiv i strastven u vezi sa izradom.

„Posebno je naglasio da dugmad moraju biti od škotskog jelenskog roga. On brine o detaljima. Zaista mu je važno da promoviše britanske zanate, čak i pri najsitnijim detaljima“, istakao je kraljevski krojač Džon Sagden.

(RTS)