Kasna jesen i zima su sinonimi za pojavu buđi u mnogim zatvorenim prostorima. Obično nastaje kondenzacijom koja nastaje kada postoje velike temperaturne razlike u spoljašnjem i unutrašnjem prostoru, što dovodi do nakupljanja vode, odnosno vlage u zidovima, što je pogodno „stanište“ za ove neželjene gljivice jer, osim što loše izgledaju, mogu izazvati neprijatne mirise i respiratorne, odnosno zdravstvene probleme.
Donedavno je obični izbeljivač, u narodu poznat kao „varikina“, važio za najuspešniji kućni sastojak za borbu protiv buđi na zidovima, ali ljubitelji alternativnog, zdravijeg pristupa održavanju domaćinstva predlažu da se zameni drugim, još jeftinijim kućnim sastojkom, prenosi Mirror.
Reč je o običnom, nerazređenom sirćetu, a trik za uspešnije uklanjanje buđi sa zidova sa njim je da ga sipate u bocu sa raspršivačem, koja će sirće ravnomernije rasporediti po zidu i obezbediti da ne ostane prazna, netaknuta mesta. Ali ono što je veoma važno pre upotrebe ove metode je da zid nije prethodno tretiran gornjim izbeljivačem ili sredstvom za uklanjanje buđi koje ga sadrži.
Prema navodima eksperata, izbeljivač sadrži natrijum hipohlorit, koji u kontaktu sa sirćetnom kiselinom može izazvati neželjene hemijske reakcije koje su veoma opasne po zdravlje. Stoga, ako ste već ove sezone počeli da uklanjate buđ pomoću ovakvih sredstava, na alternativni, zdraviji pristup, nažalost, moraćete da sačekate do sledeće godine.
Ono što u ovom trenutku može dodatno pomoći da se smanji pojava buđi i samim tim smanji upotreba jakih sredstava je svakodnevno prozračivanje i brisanje prozorskih stakala suvom krpom sa upijajućim vlaknima. Ovo će smanjiti količinu vlage u prostoriji, a samim tim i pojavu buđi.
(Krstarica)