Da li je istina da jedna slavina iz koje kaplje voda može spasiti vaše cevi od smrzavanja?

Kako temperature nastavljaju da padaju, vlasnici kuća se trude da zaštite svoje domove od opasnosti smrznutih cevi, koje mogu izazvati skupu i razornu štetu. Među mnogim savetima koje dele na mreži i stručnjaci, jedan od najčešćih je da pustite slavinu da kaplje kako biste sprečili smrzavanje cevi, izveštava Hunker. Ali da li ova strategija zaista funkcioniše? Razumevanje nauke iza smrznutih cevi može vam pomoći da donesete informisane odluke kada pripremate svoj dom za hladno vreme.

Nauka iza smrznutih cevi

Pre nego što pređemo na efikasnost slavina koje kapaju, važno je razumeti zašto se cevi uopšte smrzavaju. Voda se širi dok se smrzava, a kada je zarobljena u cevi, to širenje može izazvati pucanje cevi. Ovo je ozbiljan razlog za zabrinutost, jer pukla cev može da poplavi vaš dom, što dovodi do velikih oštećenja i visokih troškova popravke.

Iako je istina da smrzavanje vode unutar cevi može prouzrokovati značajnu štetu, pravi rizik dolazi kada led počne da se topi. Kada se voda zamrzne unutar cevi, formira se blokada koja stvara pritisak. Kako temperatura raste, led počinje da se topi, ali protok vode ne može odmah da se vrati u normalu zbog blokade. Pritisak nastavlja da raste, a kada postane prevelik, cev može da pukne, što dovodi do potencijalno katastrofalnih posledica.

Uloga kapljajućih slavina

Hajde sada da se pozabavimo najčešćim savetom: ostavite slavinu da radi tokom hladnog vremena. Dobra vest je da, da, puštanje vaše slavine da kaplje može pomoći u zaštiti vaših cevi od smrzavanja i pucanja. Međutim, potrebno je uzeti u obzir neke važne nijanse.

Teorija koja stoji iza slavine koja kaplje je jednostavna – manja je verovatnoća da će se voda u pokretu smrznuti od vode koja stoji. Kada voda nastavi da teče kroz cevi, teže joj je doći do tačke smrzavanja. Međutim, ovo nije siguran metod. Na ekstremno niskim temperaturama, čak i voda u pokretu može da se smrzne ako ima dovoljno vremena i ako je temperatura dovoljno niska.

Dakle, dok slavine koje kapaju ne mogu u potpunosti da spreče smrzavanje cevi, one mogu značajno smanjiti rizik od pucanja cevi. Glavna prednost puštanja slavine da kaplje je što omogućava da se smrznuta voda u cevima bezbednije odmrzne. Kako se led topi i voda ponovo počinje da teče, kapanje pomaže da se smanji pritisak koji se stvorio unutar cevi. Ovo smanjuje verovatnoću pucanja cevi usled prevelikog pritiska i naglog protoka vode kada se led konačno otopi.

Efikasna ugradnja i vreme ugradnje slavina za kapanje

Ako odlučite da koristite ovaj metod za zaštitu svog doma, postoji nekoliko ključnih tačaka za povećanje njegove efikasnosti.

Vreme: Neophodno je početi da kaplje sa slavina čim temperature padnu ispod -7 stepeni Celzijusa. Ovo je opšti prag na kome će cevi najverovatnije zamrznuti. Ako znate da će temperature biti konstantno niske, dobra je ideja da pustite da vaše slavine kaplju dok hladnoća traje da bi vaše cevi bile bezbedne.

Instalacija: Nisu sve cevi podjednako izložene riziku od smrzavanja. Posebno su ranjive cevi koje se nalaze u negrejanim ili loše izolovanim prostorima, kao što su podrumi, tavani, garaže ili spoljni zidovi. To bi trebao biti vaš prioritet. Da biste bili detaljni, razmislite o pokretanju slavina u ovim prostorima, kao i u prostorijama sa vodovodnim instalacijama, kao što su kuhinje i kupatila.

Počnite sa slavinom koja je najudaljenija od izvora vode u vašem domu, omogućavajući vodi da putuje kroz sistem. Ovo osigurava da će svi osetljivi delovi cevi, posebno oni koji prolaze kroz negrejana područja, imati koristi od vode koja se kreće. Slavine povezane sa cevima duž spoljašnjih zidova posebno su podložne smrzavanju i treba im posvetiti dodatnu pažnju.

Nivo kapanja: Važno je napomenuti da ne morate da otvarate slavinu do kraja. Dovoljno je lagano, ravnomerno kapanje. Previše vode može dovesti do nepotrebnog trošenja vode, dok premalo možda neće obezbediti dovoljno kretanja da spreči smrzavanje. Stalno kapanje od nekoliko kapi u sekundi je sve što vam treba.

Hladna naspram tople vode: Možda ćete biti u iskušenju da uključite toplu vodu kako biste sprečili smrzavanje, ali je manja verovatnoća da će cevi za toplu vodu smrznuti jer vode topliju vodu. Umesto toga, usredsredite se na to da pustite hladnu vodu da kaplje. Hladna voda je ranjivija, posebno u neizolovanim područjima.

Dodatne mere za zaštitu vaših cevi

Iako pokretanje slavine može biti efikasno, to ne bi trebalo da bude vaša jedina linija odbrane. Ostale preventivne mere uključuju:

Izolacione cevi: Uverite se da su cevi u negrejanim prostorima dobro izolovane. Izolacija cevi od pene ili toplotna traka mogu pomoći da cevi budu dovoljno topli da spreče smrzavanje.

Otvaranje vrata ormarića: U oblastima kao što su kuhinja ili kupatilo, otvorite vrata ormarića ispod sudopere da biste omogućili da topli vazduh cirkuliše oko cevi.

Održavanje toplote u vašem domu: Održavanje stabilne temperature u vašem domu može sprečiti smrzavanje cevi. Držite termostat podešen na najmanje 12 stepeni, čak i kada niste kod kuće.

(Jutarnji.hr)

(Krstarica)