Deset najčešćih zabluda o zmijama: Ne idu na mleko, a poskok ne skače

Iako je danas opštepoznato da su zmije korisne za ekosistem i da nisu agresivne, i dalje postoji mnogo mitova o njima. Evo deset najčešćih zabluda o ovim izuzetno korisnim gmizavcima, koji uopšte ne uživaju u zatočeništvu.

Na Zemlji postoji više od 3.000 vrsta zmija, od kojih se 600 smatra otrovnim, a neke od njih, koje žive u našim egzotičnim krajevima, takođe su smrtonosne. I većina zmija ima sposobnost da oponaša: neke vrste žive na drveću, druge u rupama u zemlji, dok neke žive što bliže ljudima kako bi lakše došle do vode i glodara poput miševa tokom vrućine.

Čini se da se u neke stare mitove o zmijama još uvek veruje, piše Avaz.ba.

Zmije su agresivne

Ova zabluda je verovatno imala najveći uticaj na besmisleno ubijanje ovih životinja. Istina je sasvim drugačija, zapravo, kada zmije vide čoveka, samo žele da pobegnu i sakriju se, a agresiju će pokazati samo ako nemaju drugog izlaza.

Tokom sezone parenja, mužjaci mogu da brane ženku i da se preteći kreću prema predatoru, ali ovo je zaista retka situacija. Zato, ako vidite zmiju, samo je pustite da prođe, bez da je ne uznemiravate.

Zmije ne čuju

Pošto zmije nemaju uši i ne reaguju uvek na zvukove, mnogi veruju da ne čuju. Oni imaju sluh, ali ne čuju zvukove na isti način kao ljudi. Zmije imaju kosti sa strane glave koje im omogućavaju da registruju i prepoznaju zvukove.

Ako vidite mladu zmiju, blizu je i njena majka

Zmije dolaze na svet potpuno nezavisne i sposobne za preživljavanje, kao i svi drugi gmizavci. Posle prvih nedelja počinju da traže hranu. U stvari, odrasle zmije uopšte ne vode računa o svom leglu, samo polažu jaja i zauvek nestaju.

Mlade zmije su opasnije od odraslih

Ako naiđete na zmiju, ne morate da brinete, ona nema jači otrov od odrasle, starije zmije. Razlika je u tome što mlade zmije još ne znaju kako da regulišu otrov, ali kada krenu u prvi lov, imaju potpunu kontrolu nad isporukom otrova.

Ne smete sisati mesto ujeda

Možda ste u starim filmovima videli kako glavni likovi koriste svoje zube da izvuku otrov iz ujeda. Istina je da se otrov brzo širi i da ga je nemoguće usisati. Pomoć je previjanje ekstremiteta iznad ujeda dok ne dođete do lekara, gde ćete dobiti protivotrov.

Zmije sa trouglastom glavom su otrovne

Jedna od zabluda je da zmiju otrovnicu možete prepoznati po obliku glave. Navodno, zmije sa trouglastom glavom pripadaju grupi otrovnica, što nije sasvim tačno jer na svetu postoje veoma otrovne zmije sa drugačijim oblikom glave.

Zmije nemaju kosti

Zmije su kičmenjaci, što znači da imaju kosti: takođe imaju lobanju, vilicu i deset puta više rebara od ljudi. Zmije imaju stotine kostiju. Međutim, zmijske kosti su manje od naših i raspoređene su tako da omogućavaju puzanje.

Zmije su ljigave

Naprotiv, koža zmije je suva, može biti gruba ili glatka. Pošto nemaju znojne žlezde, ne proizvode znoj, a mnoge od njih žive u suvim uslovima, pa retko dolaze u kontakt sa vodom. Čak se i vodene zmije brzo suše.

Zmije idu na mleko

Neki veruju da će činija mleka privući zmiju. Ovaj mit potiče iz davnina kada su ljudi primetili da se zmije kriju u štalama gde žive krave.

Poskok ne skače

Poskok ne može da skače, a ime je dobio zbog zabeleženih ujeda u predelu glave, ali ne zato što skače, već zato što se sunča na donjim granama drveća i žbunja. Što se tiče količine otrova, ubod zmije za zdravu odraslu osobu ne predstavlja opasnost po život, ali može biti fatalan za starije i bolesne osobe, one sa slabijim imunitetom ili malu decu.

(Krstarica)