Evo na koliko stepeni se nikada ne pere posteljina i zašto leti ne treba koristiti omekšivač

Dobar izbor posteljine jedan je od ključnih detalja ako želite da prespavate celu noć bez znojenja. Prilikom kupovine mnogi više vode računa o njegovom izgledu i ceni, dok im je sastav materijala manje bitan. Prirodni materijal je izuzetno važan i neophodan jer dobar deo života provodimo u krevetu i veoma je važno ono na čemu spavamo, piše Livingetc.

Ovo je još važnije leti kada je vruće i kada se mnogo znojimo. Bakterije se veoma brzo razmnožavaju na posteljini, a kada tome dodamo i znoj koji proizvodi telo, sve je mnogo komplikovanije.

Materijal kao što je pamuk koji upija znoj je mnogo bolji izbor od sintetičkih vlakana, koja dodatno podstiču zagrevanje tela. Leti je veoma dobra i posteljina u kombinaciji pamuka i lana. Ako ovo ranije niste znali, izaberite tkanine sa većim brojem niti za posteljinu. Što je njihov broj veći, to je tkanina finija i glatkija. Stručnjaci preporučuju da se posteljina menja najmanje jednom nedeljno, a leti to treba raditi češće – svaka tri dana.

Posteljinu nikada ne perite na temperaturi nižoj od 60 stepeni. Kada je niže od toga, prašinu ćete ukloniti, ali grinje će preživeti, a od toga nećete imati koristi. Što se tiče jastuka, za letnje mesece se preporučuju oni koji se peru u mašini. Usisajte dušek s vremena na vreme i dubinski ga operite krajem leta. Izbegavajte nameštanje kreveta čim ustanete ujutru. Naime, tokom noći, dok spavamo i dok se znojimo, krevet zadržava tu vlagu i toplotu, pa mu ujutru treba dati vremena da se osuši.

Stručnjaci za pranje rublja kažu da bi tokom leta trebalo izbegavati korišćenje omekšivača jer on sprečava tkaninu da upija vlagu. Preko leta posteljinu perite s deterdžentom za osetljivo rublje da je česta pranja ne oštete.

(Krstarica)