Mnogi će se složiti da nema boljeg osećaja od svežine čistog veša, ali nam se ponekad čini da odeća ne miriše iako stavimo omiljeni omekšivač.
Ako ste se pitali zašto omekšivač nema željeni efekat, možda ste propustili neke ključne korake u procesu pranja. U nastavku saznajte na šta treba da obratite pažnju i kako da poboljšate miris svoje odeće.
Mašina za pranje veša
Ako mašina za pranje veša nije dobro očišćena ili ima nagomilane ostatke deterdženta i omekšivača, oni mogu blokirati pravilan protok i sprečiti da vaša odeća upije miris.
Zbog toga je neophodno redovno održavanje mašine za pranje veša. Isperite odeljak za deterdžent, očistite filter i to radite najmanje jednom mesečno. Korišćenje belog sirćeta za dezinfekciju takođe može pomoći u uklanjanju nakupljene prljavštine i održavanju svežeg mirisa odeće.
Količina omekšivača
Iako mnogi ljudi veruju da više omekšivača znači intenzivniji miris, previše omekšivača može imati suprotan efekat. Kada stavite previše omekšivača, mašina za pranje veša ne može da je isperi kako treba, tako da se nakuplja u tkanini, što može prouzrokovati da odeća izgleda i smrdi prljavo.
Ključ je u pravilnom doziranju i upotrebi omekšivača u tačnoj fazi pranja. Pokušajte da dodate omekšivač tek nakon prvog ciklusa pranja, kada mašina za pranje veša unese novu vodu. Na ovaj način tkanina će bolje upijati miris, koji će duže trajati.
Tkanina
Nisu sve tkanine pogodne za omekšivače. Na primer, sintetički materijali često ne upijaju omekšivač na isti način kao prirodne tkanine. Isto važi i za teksas – proizvođači preporučuju da perete farmerke bez omekšivača jer omekšivač može da oslabi vlakna i izazove istezanje tkanine i brže ispiranje boje.
Tvrda voda
Tvrda voda može biti još jedan uzrok lošeg mirisa nakon pranja. Naslage minerala u tvrdoj vodi mogu da ometaju rad omekšivača, što znači da vaša odeća neće mirisati onako kako ste očekivali. U tom slučaju pokušajte da koristite proizvode za omekšavanje vode ili deterdžente prilagođene takvim uslovima.
Pored toga, ako odaberete kratke ili hladne programe pranja, omekšivač možda neće imati dovoljno vremena ili toplote da se ravnomerno rasporedi po odeći. Pranje na nižim temperaturama nije uvek najbolji način da se postigne miris sveže opranog veša.
Saveti kako da poboljšate miris veša
Alkoholno sirće – odličan prirodni saveznik u pranju. Dodavanjem sirćeta u mašinu za pranje veša uklonićete ostatke deterdženta i omekšivača i obezbediti svežiji miris.
Brzo sušenje – Ne ostavljajte veš u mašini za pranje veša nakon pranja. Brzo sušenje će sprečiti nakupljanje vlage i rast buđi, što može uništiti svež miris omekšivača.
Redovno čišćenje mašine za pranje veša – Održavajte svoju mašinu za pranje veša čistom, uključujući fioku za deterdžent i filter, kako biste sprečili nakupljanje prljavštine.
Eterična ulja – dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili citrusa u deterdžent da biste poboljšali miris vašeg veša.
Soda bikarbona – Još jedan odličan način da se rešite loših mirisa je upotreba sode bikarbone. Osim što omekšava tkanine, može neutralisati tvrdokorne mirise.
(Krstarica)