Genijalni trik za čišćenje klima uređaja: Nemojte da plaćate majstorima za nešto što možete sami uraditi za 15 minuta

Klima uređaj je jedan od onih aparata kojima verujemo gotovo bezuslovno. Leti nas hladi, zimi greje, a u međuvremenu tiho reciklira vazduh i pazi da kuća ne miriše na zagušljive kompromise. Ali šta ako je čak i najboljim pomoćnicima potrebna nega s vremena na vreme – i ne, ne govorimo o novom daljinskom upravljaču ili modernijoj zidnoj maski.

Ako je vaš klima uređaj počeo da proizvodi čudne zvukove, duva loš vazduh ili jednostavno više ne radi sa svojom nekadašnjom elegancijom bez napora, vreme je da očistite klima uređaj. I ne – ne morate odmah da pronađete telefonski broj servisera ili da se molite da garancija još uvek važi. Postoji jednostavniji, jeftiniji i iznenađujuće efikasan način da sami rešite problem.

Zašto je redovno čišćenje klima uređaja obavezno, a ne opciono

Nije šala – vazduh koji udišemo ide direktno kroz klima uređaj. Ako je pun prašine, buđi i bakterija, efekat je sličan disanju kroz čarapu za teretanu. Redovno čišćenje klima-uređaja tako ne samo da obezbeđuje bolji protok vazduha i veću energetsku efikasnost, već i zdravlje vaših pluća (a možda i odnosa u domaćinstvu – manje neprijatnih mirisa = manje argumenata).

Čišćenje klima uređaja bez pomoći servisera

1. Isključite svoj uređaj

Da neko ne bude previše samouveren – isključivanje je prvi (i najvažniji) korak. Struja + tečnost = kombinacija koju nijedan DII entuzijasta još nije završio aplauzom.

2. Filteri – pluća uređaja (i vašeg doma)

Otvorite prednju ploču, pažljivo uklonite filtere i operite ih mlakom vodom i malo deterdženta. Ako su filteri previše prljavi ili oštećeni – vreme je da ih promenite. Čak i klima uređaji imaju svoje trenutke „pregorevanja“.

3. Očistite unutrašnjost uređaja

Pomoću meke četke, suve mikro krpe ili (još bolje) usisivača sa finim otvorom, uklonite ostatke prašine i prljavštine sa unutrašnjih otvora i letvica. Takođe možete koristiti komprimovani vazduh – posebno korisno za teško dostupna mesta.

4. WD-40 u akciji

Kada je uređaj suv i temeljno očišćen, vreme je za finoću. Koristite WD-40 Multi-Use za:

čišćenje metalnih površina na kojima se nakuplja prašina ili kondenzacija,
sprečavanje korozije (naročito ako živite pored mora ili imate visoku vlažnost u stanu),
nežna dezinfekcija, jer uklanja tvrdokornu prljavštinu koju čak ni bakina četka ne može da dosegne.

Savet: Nanesite sprej na krpu, a ne direktno na delove uređaja. Ovo vam daje veću kontrolu i smanjuje rizik da odete tamo gde WD-40 nema nikakve veze (čitajte: elektronika, kontakti, motori).

5. Ponovo sastavite uređaj

Dobro osušite filtere (najbolje na vazduhu), pa vratite sve na svoje mesto. Ponovo uključite uređaj i – voila – vaš klima uređaj bi trebalo da radi tiše, efikasnije i bez „arome iznenađenja“.

Dodatni saveti za klimatske perfekcioniste

Ne zaboravite spoljnu jedinicu! Ako imate split sistem, spoljna jedinica je takođe često prava zbirka lišća, prašine i urbanih taloga. Brzo čišćenje metlom ili usisivačem može značajno poboljšati performanse.
Nemojte preterano koristiti hemikalije. Dovoljan je WD-40 – sredstva za čišćenje sa previše agresivnim sastojcima mogu oštetiti plastične ili metalne delove.
Ako nakon čišćenja čujete čudne zvukove, proverite da li ste pravilno umetnuli filtere i ploču. Ponekad je „strani“ zvuk samo pogrešno zatvoren poklopac.

(Citymagaline.si)

(Krstarica)