Uz nekoliko jednostavnih trikova i prirodnih sastojaka koje verovatno već imate kod kuće, možete brzo i efikasno očistiti odvod i vratiti mu protok. U nastavku otkrivamo najbolje metode za uklanjanje dlaka, sapuna i drugih smetnji koje se nakupljaju u cevima. Vreme je da zasučete rukave i krenete na posao!
1. Proverite odvod i uklonite vidljive prepreke
Prvi korak u čišćenju odvoda je uvek vizuelni pregled. Uklonite poklopac za odvod – u većini slučajeva možete ga jednostavno podići, ali na nekim modelima će možda biti potrebno ukloniti nekoliko šrafova. Nakon što uklonite poklopac, stavite gumene rukavice i rukom ili pincetom uklonite sve vidljive prepreke kao što su dlake, sapun ili druge nečistoće. Ako je odvod dublje zapušen, možete si pomoći i dugačkom metalnom kukom. Ovaj korak je važan jer omogućava ostalim metodama čišćenja da se efikasnije fokusiraju na unutrašnje začepljenja.
2. Kipuća voda kao prva linija odbrane
Začepljenja uzrokovana ostacima sapuna i masti su često rastvorljiva u vrućoj vodi. Prokuvajte litar-dva vode i sipajte je pažljivo, u serijama, direktno u odvod. Efekat je još bolji ako prvo pustite da se drenaža neko vreme osuši, jer će toplota brže rastvoriti nagomilane naslage. Važno je koristiti samo ključalu vodu, a ne jake hemikalije, jer one mogu oštetiti cevi, posebno ako su napravljene od PVC-a. Ova jednostavna metoda je odlična za redovno održavanje i sprečavanje velikih začepljenja.
3. Soda bikarbona i sirće – prirodni „duo za čišćenje“
Ako kipuća voda nije dovoljna, isprobajte prirodnu i ekološki prihvatljivu metodu sode bikarbone i sirćeta. Prvo sipajte pola šolje sode bikarbone u odvod. Soda deluje kao abrazivno sredstvo koje počinje da omekšava naslage. Zatim polako dodajte pola šolje belog sirćeta. Kada se ova dva sastojka sretnu, dolazi do reakcije koja stvara penu. Ova pena razlaže organsku materiju i uklanja kamenac sa zidova cevi. Ostavite da deluje 30 minuta ili duže, a zatim isperite litrom ključale vode. Ako problem i dalje postoji, ponovite postupak.
4. Koristite vodovodni kabl ili „zmiju“ za odvode
Za tvrdoglave naslage koje se nalaze dublje u odvodu, vodoinstalaterski kabl je neizostavan alat. Ovo je duga, fleksibilna metalna žica koju gurate u odvod. Kada naiđete na otpor, počnite da uvijate kabl da biste „zakačili“ nakupinu i izvucite ga ili probijte. Vodoinstalaterski kabl je posebno efikasan u uklanjanju velikih količina dlaka i drugih organskih materijala. Pazite da ne oštetite cev tokom ovog procesa. Ako niste sigurni u upotrebu, obratite se profesionalcu.
5. Sprečavanje budućih blokada
Čišćenje je jedno, ali prevencija je ključ za dugoročno zadovoljstvo. Ugradite hvatač za dlake koji hvata većinu ostataka pre nego što dospeju u odvod. Isperite odvod toplom vodom jednom nedeljno kako biste sprečili nakupljanje masti i sapuna. Pored toga, jednom mesečno koristite prirodno sredstvo za čišćenje kao što je mešavina sode bikarbone i sirćeta. Takođe izbegavajte da sipate ulja i masti u kanalizaciju, jer se ove supstance brzo stvrdnjavaju i izazivaju začepljenja.
Ovim metodama uvek ćete obezbediti čistu i protočnu tuš kabinu. Ključ uspeha je redovno održavanje i korišćenje prirodnih resursa koji su ne samo efikasni već i ekološki prihvatljivi. Ali ako se desi da ne možete sami da rešite problem, nemojte odlagati i pozovite profesionalca – pre nego kasnije!
(Citymagazine.si)
(Krstarica)