Ako ga uklonite, izgubićete mnogo besplatnih vitamina za zemljište
Stručnjaci kažu da u ovo doba godine ne bi trebalo da uklanjate opalo lišće sa travnjaka, jer ako ga uklonite, izgubićete mnogo besplatnih vitamina za zemljište.
Listovi su puni važnih hranljivih materija, uključujući azot, ugljenik, fosfor i kalijum. Ovo prirodno đubrivo je odlično za travnjak i male životinje koje žive u bašti.
Međutim, ne bi trebalo potpuno zanemariti travnjak, jer će previše debeo sloj suvog lišća blokirati nivoe svetlosti, ubijajući travu ispod.
Umesto toga, trebalo bi da ciljate na tanak sloj i razmislite o košenju kosilicom kako biste pomogli da se lišće brže pokvari. Taj sloj može čak sprečiti rast korova i poboljšati drenažu.
„Ti hranljivi sastojci se vraćaju u tlo“, rekla je za Suzan Barton, profesorka i stručnjakinja za pejzažnu hortikulturu na Univerzitetu Delaver.
„Ali verovatno je još važnije od toga, to je organska materija. Činjenica je da imate ovo tkivo koje se na kraju razgrađuje i poboljšava zdravlje tla“, dodala je ona.
Čuvajući lišće, učinićete uslugu i divljim životinjama. Beskičmenjaci kao što su pauci i crvi će imati koristi od staništa vlažnih listova, zauzvrat, obezbeđujući obrok za one koji su viši u lancu ishrane, uključujući slepe miševe i ptice.
Prirodno đubrivo koje ovo lišće stvara takođe će smanjiti potrebu za hemijskim pesticidima i đubrivima, što dodatno koristi populaciji insekata, posebno oprašivačima poput pčela.
Zavisno od toga gde živite, možda ćete imati koristi i od životinja kao što su kornjače i veverice, piše IFL Science.
Više lišća – manje smeća
Ako ne pakujete lišće, smanjićete i otpad. Svake godine, osam miliona tona lišća završi na deponijama, a dvorišni otpad čini 13 odsto ukupnog čvrstog otpada u SAD.
Ako ga želite skupljati, naslažite ga oko podnožja drveća i grmlja.
„Lišće u šumi obezbeđuje oko 50 do 80 odsto hranljivih materija koje stabla dobijaju. Niko ne ide u šumu da čisti lišće. Osim toga, lišće štiti nivo vlage koja stiže do drveća i reguliše temperaturu tla. Dakle, oni su kao zlato za drveće“, rekla je Melisa Hopkins iz Nacionalnog društva Audubon.
Ovo je deo većeg pomaka ka održivosti i navođenje ljudi da gledaju na lišće kao na prirodni resurs, a ne kao neprijatnost.
Kao što je prirodnjak Nacionalne federacije za divlje životinje David Mizejevski rezimirao 2020. godine:
„Opalo lišće nudi dvostruku korist. Lišće je prirodno sredstvo koje pomaže u kontroli korova i istovremeno đubri zemljište dok se ono raspada. Zašto trošiti novac na otrov i đubrivo kada možete imati svoje besplatno?“.
(Krstarica)