Mnogi čine ovu grešku prilikom pranja peškira: Uništava njihovu mekoću i izgled

Mnogi čine ovu grešku prilikom pranja peškira, a to se odražava na njihovu mekoću i izgled.

Iako se svi radujemo umotavanju u mek peškir nakon kupanja, često se dešava da posle nekoliko pranja postanu tvrdi i grubi. Jedan uobičajen propust u pranju može dovesti do toga da vaši peškiri brže izgube svoju mekoću.

Zoe Dunn, stručnjakinja za tkanine iz britanske kompanije Terris, objašnjava zašto se to dešava.

„Nemojte prati peškire zajedno sa drugim vešom“, upozorava Dunn za Express.co.uk. „Vlakna sa odeće prelaze na peškire i vremenom smanjuju njihovu mekoću.“

Preporučuje da se peškiri peru sami, kako bi imali dovoljno prostora u bubnju za pravilno pranje. Ovo sprečava da se vlakna spjeste i osigurava da se ceo peškir dobro opere.

Takođe, važno je paziti sa kojim bojama perete bele peškire. Čak i ako mislite da obojeni peškiri neće pustiti boju, bolje je da ih perete odvojeno.

„Možda zvuči očigledno – ali nikada ne perite beli kućni tekstil sa obojenim – prenos boje može biti težak za ispraviti i izgubićete onu svetlu belu nijansu kao u hotelima“, dodaje ona.

Preporučuje da bele peškire perete zajedno sa belom posteljinom.

„Obavezno koristite organska sredstva za uklanjanje mrlja i izbeljivače ako neko u vašem domaćinstvu ima osetljivu kožu. Iako izbeljivač može posvetleti bele peškire, on takođe može oštetiti tkaninu – skraćujući njen vek trajanja“, savetuje Dunn.

Stručnjakinja naglašava da se uvek pridržavate uputstava za pranje na etiketi: „Ponekad mekane peškire treba prati na mnogo nižoj temperaturi nego što biste očekivali kako biste očuvali njihovu mekoću.“

Prekomerna upotreba omekšivača može biti razlog zbog kojeg vaši peškiri postaju kruti i grubi, pa je preporučljivo da smanjite količinu ili potpuno izbegnete njegovu upotrebu prilikom pranja.

(klix.ba)

(Krstarica)