Okrećete li svoj dušek: Položaj morate stalno da mu menjate, a iznenadićete se koliko često to treba raditi

Ključ za dobar noćni san počinje od kvalitetnog dušeka, ali da li ste znali da je nega dušeka jednako važna? Stručnjaci kažu da je ključno da redovno okrećete i rotirate dušek kako biste sprečili njegovo habanje u određenim oblastima i održali njegov životni vek, piše Better Homes and Garden.

Koliko često rotirati dušek?

„Ako primetite ili osetite bilo kakvu kompresiju ili neravne tačke, okrenite dušek,“ kaže Laura Skot Trojano iz Avocado Green Brands. Ona kaže da bi dušeke u početku trebalo često menjati, a vremenom sve ređe. „Da biste sprečili otiske na telu, rotirajte dušek — od glave do pete — jednom mesečno tokom prvih šest meseci. Biće potrebno pet ili više rotacija da biste obezbedili ravnomernu distribuciju“, kaže Trojano za BHG „Posle prvih šest meseci, rotirajući svakih drugi mesec obezbeđuje ravnomerno habanje tokom životnog veka dušeka.“

Ako primetite probleme, možete dodati opruge ili letvice i platforme za dušeke. Neadekvatni temelji mogu uzrokovati labavost koja dovodi do bola dok spavate.

Koliko često okretati dušek

Poput rotiranja dušeka, okretanje pomaže u smanjenju savijanja i održava njegov oblik i podršku. U članku navode da je potrebno okretati dušek svakih šest meseci do godinu dana.

Međutim, dušeci dolaze u različitim dizajnima, a neki uopšte ne zahtevaju okretanje. Postoje nesklopivi dušeci i nemoguće ih je i nepotrebno okretati ili rotirati, a postoje i dušeci koji imaju samo jednu stranu namenjenu spavanju i ne treba ih prevrtati.

Ukratko, obavezno proverite dizajn svog dušeka pre nego što ga okrenete, prenosi Jutarnji.hr.

Kako okrenuti ili rotirati dušek

Svako ko je premestio ili raspakovao novi dušek zna da može biti težak i nezgrapan. U nekim slučajevima, biće vam potrebna pomoć da okrenete ili rotirate dušek – posebno velike veličine.

Da biste olakšali okretanje i rotiranje dušeka, obično ima četiri ojačane, ručno šivene ručke – po dve sa svake strane dušeka, koje će vam omogućiti da lakše okrećete i rotirate dušek.

Ako vaš dušek nema ručke, pažljivo ga podignite na svakom kraju i malo po malo okrećite, uvek držeći centar dušeka u kontaktu sa okvirom kreveta. Podignite noge kako biste izbegli naprezanje leđa ili zamolite prijatelja za pomoć ako je moguće.

Važnost održavanja čistog dušeka

Stručnjaci se slažu da pored ove navike predenja treba da se pridržavate dobrih praksi čišćenja. Da biste lakše zapamtili ovaj zadatak, odredite vreme za čišćenje dušeka okretanjem ili okretanjem kako biste sve mogli da radite istovremeno.

Redovno usisavajte svoj dušek i koristite sodu bikarbonu za čišćenje umesto deterdženata ili hemikalija za hemijsko čišćenje. Ako želite malo mirisa, možete dodati nekoliko kapi svojih omiljenih eteričnih ulja u sodu bikarbonu pre nego što je posipate. Posebno dobro deluju ulja lavande i limuna.

(Krstarica)