Da li ste ikada čuli za lopatice u veš mašini?
„Na TikToku se širi video o majci koja je otkrila prljavštinu u svojoj mašini, i kad sam to videla, znao sam da moram da istražim. Kako bi društvene mreže i bile korisne ako ne da nas podstaknu da radimo stvari za koje nikad nismo ni čuli?
„Sa šrafcigerom u ruci, otvorila sam svoju mašinu da počnem. Nakon što sam nekoliko minuta zverala u bubanj, shvatila sam da mi treba pravi stručnjak,“ objašnjava Eli za Readers Digest.
Džejms Fleming, tehničar sa 25 godina iskustva, sada pomaže ljudima da rešavaju probleme sa aparatima putem aplikacije Frontdoor, koja nudi savetovanje za održavanje doma. On zna kako se pravilno čisti veš-mašina, uključujući ovaj često zanemaren deo.
Šta su tačno lopatice?
To je plastična ili metalna izbočina unutar bubnja veš-mašine. „Glavna funkcija im je da pomeraju i rotiraju veš u bubnju tokom pranja“, objašnjava Fleming. „Ovo stvara trenje između odeće, omogućavajući da se bolje opere.“ Pomažu i da vaša veš-mašina efikasnije radi – i verovali ili ne, sušilice ih takođe imaju.
„Većina bubnjeva veš-mašina ima tri lopatice koje su obično uklonjive“, kaže Fleming. Oni se uglavnom pričvršćuju šrafovima i mogu se lako ukloniti, ali neki, poput mojih, se šrafe spolja, pa ih ne mogu ukloniti bez rastavljanja cele mašine.
@alanalpc
Replying to @not_azalea Front loader washing machines are so high maintenance 🙄😫😤 #cleaningmotivation #clean #deepcleaning #cleantok #washingmachine #cleaninghack #cleaningtips #satisfying #satisfyingcleaning Deep cleaning the washing machine How to deep clean a baffle Things you didn’t know you had to clean
♬ original sound – Alana | Messy SAHM
Šta se dešava ako ih ne čistite?
Prvo, postaju veoma prljavi, kao što ste možda videli u viralnom TikTok videu.
„Naslage ispod poklopaca lopatica su uglavnom sapunski talog i ostaci omekšivača, ako ga koristite“, kaže Fleming. Ako koristite puno deterdženta i omekšivača (što ne bi trebalo), višak može da se nagomila unutar njih.
Može se razviti i buđ, jer je veš-mašina mračno i vlažno mesto – savršeno za rast buđi. Ako imate tvrdu vodu, talog može zapušiti otvore na lopaticama i zadržavati još više prljavštine.
Da li ih imaju sve veš-mašine?
Ne, ali većina mašina s prednjim punjenjem ima ove lopatice kako bi bolje obradile odeću. Kod mašina s gornjim punjenjem, obično postoje peraja na mešaču umesto lopatica, ali neke takođe imaju i njih u bubnju ili na mešaču.
Kako ih očistiti?
Pročitajte priručnik: Proverite da li su poklopci lopatica uklonjive ili samo pogledajte: „Najbolji način da to potvrdite je da tražite šraf u lopatici,“ kaže Fleming.
Odšrafite: Može vam biti potreban krstasti, ravni ili torks šrafciger. Šrafove sačuvajte na sigurnom mestu.
Izvucite pregrade lopatica: Pazite da ih ne oštetite. Oštećene morate da se zamenite.
Operite ih: Napunite sudoperu vrućom sapunicom ili blagim rastvorom sirćeta i vode, pa očistite poklopce lopatica četkom.
Očistite bubanj: Operite deo bubnja gde su bili pričvršćene.
Isperite i ponovo montirajte: Nakon vraćanja poklopca lopatica, pustite mašinu na ciklus samočišćenja ili na ciklus sa toplom vodom.
Obrišite bubanj: Pobrinite se da ništa nije ostalo iza nakon čišćenja.
Kako očistiti lopatice koje nisu uklonjive?
Ako se ne mogu ukloniti, možete ih i dalje očistiti ciklusom samočišćenja ili ciklusom s toplom vodom. Alternativa je upotreba ručnog paročistača sa dugim nastavkom kako biste ublažili prljavštinu pre pokretanja ciklusa.
Koliko često ih treba čistiti?
Preporučuje se čišćenje svakih 30 do 90 dana, ili prema preporuci proizvođača. Ako primetite neprijatan miris ili vidljivu prljavštinu, vreme je za detaljno čišćenje.
Ako nikada niste očistili lopatice, počnite sada! Nakon nekoliko čišćenja, znaćete koliko brzo se prljavština nakuplja, piše Readers Digest.
(Krstarica)