Dolazi hladnije doba godine, uneli ste cveće u kuću, a sada održavanje biljaka postaje komplikovanije.
Evo nekih biljaka kojima je zimi potrebno malo ili nimalo vode:
Kaktusi i sukulenti
Većina kaktusa i sukulenata dolazi iz sušnih regiona gde su navikli na periode bez vode. Tokom zime, kada su temperature niže, a osvetljenje slabije, potrebno je skoro potpuno prestati sa zalivanjem. Previše vlage tokom zime može izazvati trulež korena.
Biljke otporne na zimu
Mnoge biljke, kao što su lavanda, ruzmarin i majčina dušica, takođe prestaju da aktivno rastu tokom zime. Preporučuje se minimalno zalivanje ovih biljaka, posebno ako se uzgajaju na otvorenom, jer su prilagođene nižim temperaturama i prirodnim padavinama, prenosi City Magazine.
Uspavane sobne biljke
Biljke poput fikusa, kaučukovca i sanseverije („svekrvin jezik“) usporavaju tokom zime i mogu biti veoma osetljive na višak vode. Preporučuje se zalivanje svesti na minimum, tek toliko da se zemljište ne osuši u potpunosti. Zalivanje može biti potrebno jednom mesečno ili čak ređe.
Begonije i kaladijumi
Ove biljke tokom zime gube listove i ulaze u period mirovanja, kada je zalivanje gotovo nepotrebno. Krtole mogu da prezime na suvom i hladnom mestu, a zalivanje treba započeti tek kada se u proleće pojave novi izdanci.
Crinum i Amarillis
Ove biljke takođe miruju tokom zime i najbolje ih je držati na suvom i hladnijem mestu. Zbog viška vlage mogu da trunu, pa je preporučljivo potpuno prestati sa zalivanjem dok ne počnu da rastu u proleće.
Pelargonijum (muškatle)
Ako se muškatle zimi drže u zatvorenom prostoru, zalivanje treba svesti na minimum. Zalijte ih tek toliko da se ne osuši, ali izbegavajte preterano zalivanje, koje može izazvati trulež korena.
Biljke koje zimi miruju najbolje je zalivati retko i veoma pažljivo, a potpuno prestati sa zalivanjem onih vrsta koje su izuzetno osetljive na vlagu.
(Krstarica)