Mnogi od nas svakodnevno kupuju proizvode koji na prvi pogled izgledaju korisni, ali se često ispostavi da su samo nepotreban trošak. Iako su prevare kao što su kreditne kartice i internet prevare nadaleko poznate, postoje i oni „mali“ proizvodi koje korisnici društvenih mreža često nazivaju prevarama.
Donosimo vam listu od devet svakodnevnih stvari koje se sve više smatraju bacanjem novca.
1. Univerzitetski udžbenici
Prilikom upisa na fakultet studentima se često daju dugačke liste potrebnih udžbenika koji su neverovatno skupi, a u stvarnosti ih koriste samo jednom ili dva puta. Čak i kupovina polovnih primeraka može značajno opteretiti studentski budžet, zbog čega mnogi smatraju da su fakultetski udžbenici zapravo nepotreban trošak.
2. Mastilo za štampače
Kupovina štampača često dolazi sa primamljivim popustima, ali prava cena dolazi kasnije – prilikom kupovine mastila. Fotografska veb stranica Fstoppers izveštava da je štampač koštao samo 48 dolara za kupovinu, dok je zamensko mastilo koštalo čak 200 dolara. Mnogi smatraju da je ovo klasičan primer kako nas proizvođači mame jeftinim uređajima, a zatim zarađuju na potrošnom materijalu.
3. Timeshare aranžmani
Timeshare, ili delimično vlasništvo nad nekretninom za odmor, na prvi pogled može zvučati kao dobra investicija. Ali prema Action Fraud-u, prevare se često dešavaju kada prevaranti lažno tvrde da imaju kupce spremne da kupe nekretninu. Pored toga, čak i legitimni aranžmani za vremensko deljenje mogu biti preskupi i ne nude fleksibilnost koju biste očekivali.
4. Lampe od himalajske soli
Mnogi su kupili lampu od himalajske soli u nadi da će pomoći u prečišćavanju vazduha i poboljšanju zdravlja. Međutim, prema Healthline-u, koncentracija negativnih jona koje emituje lampa nije dovoljna da pruži značajne zdravstvene koristi. Pored toga, lampe mogu privući vlagu i izazvati curenje vode, a takođe predstavljaju potencijalnu opasnost od strujnog udara.
5. Sveće za čišćenje ušiju
Praksa umetanja upaljene sveće u uvo radi uklanjanja voska i nečistoća postaje sve popularnija, ali prema Medical News Today, ne postoje naučni dokazi koji podržavaju efikasnost ove metode. Američka agencija za hranu i lekove (FDA) je takođe klasifikovala ovu praksu kao nebezbednu i potencijalno opasnu metodu.
6. Pilule za dijetu
Pilule za dijetu se često promovišu kao brz način za gubitak težine, ali je njihova efikasnost veoma upitna. Prema rečima dr. Stivena Hejmsfilda, koji je razgovarao sa WebMD-om, većina dostupnih dodataka ishrani nema dovoljno visokokvalitetnih naučnih istraživanja koja bi potvrdila njihovu efikasnost.
7. Toaletne potrepštine za žene u odnosu na muškarce
Istraživanje Odeljenja za potrošačke poslove grada Njujorka iz 2015. pokazalo je da su ženski proizvodi u proseku 42 odsto skuplji od muških proizvoda. Na primer, žene su u proseku plaćale 8,39 dolara za šampon, dok su muškarci platili 5,68 dolara za isti proizvod.
8. Proizvodi za intimnu higijenu žena
Mnogi proizvodi za vaginalnu higijenu tvrde da pomažu u održavanju svežine i zdravlja, ali prema rečima dr. Martina L. Stouna sa medicinskog koledža u Njujorku, ovi proizvodi često nisu od pomoći. Naprotiv, neki od njih, posebno oni sa mirisima, mogu povećati rizik od infekcija urinarnog trakta i gljivičnih oboljenja. Stručnjaci savetuju da je voda najbolji izbor za intimnu higijenu.
9. „Perive“ maramice
Iako se reklamiraju kao bezbedne za ispiranje, stručnjaci iz Mr Rooter Plumbing upozoravaju da se ove maramice ne kvare dovoljno brzo, što može da izazove začepljenje cevi i ozbiljne probleme sa vodovodom. Za razliku od toalet papira, maramice ostaju netaknute u vodi i mogu dovesti do skupih popravki.
Pre sledeće kupovine razmislite dvaput o ovim proizvodima i zapitajte se da li su vam zaista potrebni ili su samo nepotreban trošak.
(Klik.hr)
(Krstarica)