Ovih sedam stvari uklonite što pre iz dnevne sobe: Izazivaju stres, savetuju terapeuti

Dnevni boravak u svakom domu je najčešće mesto za druženje, odmor, oaza mira i topline. Međutim, prema psihološkim terapeutima, to može biti i izvor stresa, ako kod njega stvari nisu kako treba. Na portalu Ideal homes konsultovali su stručnjake koji su detektovali sedam najvećih izvora stresa u dnevnoj sobi.

Takođe su dali savete kako da ih jednostavno izbegnete i time povećate harmoniju i dobar osećaj u prostoriji u kojoj provodite veći deo dana. Evo šta su izdvojili.

1. Intenzivna boja na zidu

Psiholog Lee Chambers je rekao za Ideal Homes da, iako možemo imati različite interakcije sa bojama, u zavisnosti od preferencija i simbolike, treba uzeti u obzir da crvena može biti stimulativna, ubrzati rad srca i izazvati osećaj hitnosti koji može povećati osećanja stresa.

– Svetle i intenzivne narandžaste i žute nijanse mogu imati sličan efekat, ako se koriste u prevelikim količinama, one nam zapravo daju energiju i želju da nešto uradimo, što može da izazove anksioznost i frustraciju – rekao je Čejmbers.

Nasuprot tome, hladne, tamne boje, posebno one sa nedovoljnim osvetljenjem, mogu izgledati hladne i neprijatne. Zbog toga se neki ljudi osećaju neprijatno. Previše kontrasta može biti stresno jer može učiniti prostor previše stimulativnim.

– Za mirnu, opuštenu dnevnu sobu razmislite o nežnoj plavoj i zelenoj boji, koja se često povezuje sa osećajem spokoja i prirodne ravnoteže, kao i o lavandi ili bledo ružičastoj – dodaje Čejmbers.

2. Tačke sa neredom

– Dnevna soba je mesto gde možete da podignete noge i opustite se, pa kada stvari nisu na mestu ili vam smetaju, poput gomile papira ili odeće koja čeka da bude peglana, jednostavno ne možemo da se opustimo – rekao je profesionalac. organizator i psihoterapeut Kejt Ibotson. Da bi rešila ovaj problem, dala je nekoliko smernica kako brzo i efikasno srediti nered, ali i kako opremiti dnevni boravak za istu namenu.

Kejt predlaže nameštaj sa ugrađenim ostavom kao što su otomane ili tabure sa poklopcima, male police sa pletenim kutijama koje se lako mogu ukloniti i generalno ne previše nameštaja i predmeta. Uz ove savete i svakodnevnu rutinu čišćenja od koje ne bi trebalo da odustanete, uredan dnevni boravak je zagarantovan.

3. Previše svetla

Prijatno osvetljenje koje nije ni zagušljivo ni preterano najbolji je izbor za dobar osećaj u prostoru. Zato je važno pažljivo odabrati glavni izvor svetlosti, prema njegovim arhitektonskim karakteristikama kao i prema strani sveta na kojoj se nalazi.

Mera je ovde veoma važna, pa ako želite da koristite vetar da istaknete delove nameštaja ili, na primer, kamin u dnevnom boravku, uradite to sa prigušenim LED diodama da ne biste dobili suprotan efekat – umesto toplog svetla imaćete uznemirujući odsjaj.

4. Dominantan televizor

TV ekrani su postajali sve veći i veći tokom godina, a to nije uvek dobro za udobnost same sobe. U idealnom slučaju, želite da vaš TV bude tačno u visini očiju kada sedite. I trebalo bi da bude na udaljenosti od oko 180 santimetara od vas, ako se radi o televizoru srednje veličine.

Ovo pozicioniranje se preporučuje tako da možete udobno da sedite na sofi dok gledate TV i da ne budete izloženi previše buke ili jakog svetla.

5. Prenatrpan prostor

Ako se vaša soba oseća klaustrofobično ili vam je teško hodati a da se ne spotaknete o nešto, to jednostavno znači da imate previše nameštaja ili stvari.

– Razmislite o svim različitim aktivnostima koje se dešavaju u prostoriji. Takođe, razmislite o tome kako želite da se osećate u toj sobi. Ako želite da se osećate opušteno i udobno, onda ćete verovatno imati potpuno drugačiji pristup dizajnu, kao da želite da prostor deluje sveže i minimalistički – rekla je dizajnerka enterijera Ana Marija Stoltman.

Prenatrpan prostor može izazvati nervozu i stres, dok minimalistička dnevna soba poziva na opuštanje i harmoniju.

6. Kao da vas neko posmatra

Svevideći prozori mogu učiniti da se osećate kao da vas posmatraju, a to uopšte nije opuštajuće. Zavese koje garantuju diskreciju su dobar izbor u urbanim sredinama. Uz njih ćete se osećati intimnije i zaštićenije, a sve to svakako smanjuje stres izazvan užurbanom svakodnevicom.

Ako želite da sačuvate nivo osvetljenja, ali i privatnost, druga opcija su roletne. „One kontrolišu privatnost u nivou očiju, a istovremeno čuvaju prirodno svetlo i vaš prozor u svet“, objašnjava on.

7. Neudobna sofa

Bol u ramenu i leđima može izazvati neudobna sofa. Zato budite oprezni u izboru, jer ne želite da ceo naredni dan provedete u bolovima, a samim tim i stresu od toga. Udobna sofa, savetuju na sajtu Ideal Homes, imaće tri kvaliteta, a to su čvrsto punjenje, kvalitetan tapacirani okvir i pravi uglovi za visinu.

Iako se radi o sedenju, visina korisnika sofe je veoma važna. Zato, ako ste niži, kupite „plitku” sofu sa donjim naslonom, i obrnuto, za visoke ljude je pravi izbor dublji trosed, prenosi Jutarnji.hr.

(Krstarica)