Prva polovina februara u bašti rezervisana je za pripreme za setvu. Počnite sa temeljnim čišćenjem bašte od korova i ostataka prošlogodišnjih biljaka. Zemljište je potrebno duboko iskopati i obogatiti kvalitetnim kompostom ili stajnjakom. Proverite pH vrednost zemljišta i, ako je potrebno, prilagodite je dodavanjem kreča ili drugih potrebnih materijala.
Što se tiče baštovanstva na otvorenom, u prvoj polovini februara, uprkos hladnoći, mnoge biljke uspešno rastu na otvorenom. Pasulj i grašak posebno vole zimske uslove. Beli i crni luk posađeni u februaru daće odlične rezultate u letnjim mesecima. Praziluk, spanać i blitva takođe dobro podnose zimske uslove, posebno u krajevima sa nešto blažom klimom.
Zimske salate poput divizma, rukole, endivije i radića obogatiće vašu baštu svežim zelenim bojama.
Zima je idealna za sadnju različitih vrsta lukovica i višegodišnjih biljaka. U februaru posadite peršun, a božićna ruža (Helleborus) će divno ukrasiti baštu. Cvet dan-noć je takođe otporan na hladnoću i može cvetati tokom cele zime uz odgovarajuću negu.
U plastenicima možete da počnete da uzgajate proleće useve. Paradajzu, paprici i patlidžanu potrebno je toplo mesto za razvoj sadnica. Celer i razne vrste kupusa se takođe mogu pokrenuti u zaštićenom prostoru. Hladni ramovi pružaju idealne uslove za uzgoj šargarepe, spanaća i blitve. U njima možete uspešno uzgajati različite vrste salata i začinskog bilja poput peršuna, kopra i celera.
Prva polovina februara je savršeno vreme za planiranje prolećne bašte. Dok pripremate zemlju i kompost, razmislite o sadnji ukrasnih biljaka poput lavande, ruzmarina i žalfije, koje će kasnije tokom godine vašu baštu pretvoriti u prelepu mirisnu oazu.
Za uspešan zimski uzgoj potrebno je obezbediti adekvatnu zaštitu. Agrotekstilni i plastični tuneli štite osetljivije biljke, dok slama i lišće služe kao prirodni malč koji održava toplotu zemljišta.
Redovno pratite vremensku prognozu i prilagođavajte svoje baštenske aktivnosti uslovima. Birajte otporne sorte biljaka i koristite kvalitetno organsko đubrivo. Posebno obratite pažnju na zalivanje – tokom zime biljkama je potrebno manje vode, ali ne smeju biti potpuno suve. Zimska bašta može biti jednako živahna i produktivna kao i letnja bašta. Kombinacija povrća, začinskog bilja i cveća stvara prelep zimski pejzaž.
(24sata.hr)
(Krstarica)