Ako ste primetili neobične mrlje na dnu kuvala, verovatno je reč o kamencu, koji se lako može ukloniti za samo 10 minuta sa odgovarajućim proizvodom. Ono što čini kamenac neprijatnim je činjenica da se sastoji od minerala iz isparene vode, što znači da se čvrsto vezuje za površine i da ga je teško ukloniti bez intenzivnog ribanja.
Iako je kamenac bezopasan, važno ga je ukloniti jer se može nakupiti na grejnom elementu. To otežava zagrevanje vode i na kraju može dovesti do kvara kuvala ili ketlera.
Međutim, Šarlot Dajana Grej, stručnjak za čišćenje i osnivač platforme Ask Charlie How, podelila je jednostavan način da se „bezbedno i efikasno“ očisti ketler bez upotrebe jakih hemikalija.
– Pokazaću vam kako da uklonite kamenac pomoću limunske kiseline, prirodne kiseline koja se dobija iz agruma. Limunsku kiselinu možete kupiti u apoteci, a ja je kupujem u većim količinama jer često pravim sirup od bazge i koristim ga za konzervaciju da sprečim stvaranje buđi i bakterija – kaže Šarlot.
Zašto koristiti limunsku kiselinu za uklanjanje kamenca?
Limunska kiselina je prirodna supstanca koja dolazi iz limuna, limete ili pomorandže. Veoma je efikasan u čišćenju lonaca jer reaguje sa mineralima koji čine kamenac i brzo ih rastvara.
Za uklanjanje kamenca možete koristiti i obično belo sirće ako ga imate kod kuće, ali mana je jak miris sirćeta koji se teško u potpunosti ispere iz kotlića. Limunov sok je takođe opcija, ali limunska kiselina je koncentrisanija i jača verzija limunovog soka, pa je efikasnija u uklanjanju kamenca.
Limunska kiselina se može naći u odeljku za čišćenje u većini supermarketa ili prodavnica za poboljšanje doma i jeftina je.
Kako ukloniti kamenac iz ketlera
Napunite kuvalo do pola ili tek toliko da pokrijete grejni element.
Dodajte dve pune kašike limunske kiseline u ketler.
Prokuhajte vodu i ostavite ketler da odstoji 10 minuta kako bi limunska kiselina razbila kamenac.
Ispraznite kuvalo, brzo ga isperite i vaše kuvalo će biti potpuno čisto
Ako je kamenac tvrdoglavijai, možda ćete morati da ponovite postupak da biste uklonili sve zaostale čestice. Isti postupak važi i za obične saksije na kojima se nakupio kamenac.
– Uvek sam oduševljen rezultatima, radi neverovatan posao, odličan je za životnu sredinu, a niste isprali nikakve štetne hemikalije u odvod. Živim u oblasti sa tvrdom vodom pa to radim svaka tri meseca, ali frekvenciju možete podesiti prema tvrdoći vode u vašem kraju – dodaje Šarlot.
Ova metoda je jednostavan, jeftin i ekološki prihvatljiv način da vaše kuvalo bude čisto, bez dugotrajnog ribanja ili upotrebe agresivnih sredstava za čišćenje, piše Express.
(24sata.hr)
(Krstarica)