Simbol je sreće i blagostanja, ali kad vam neko pokloni ovaj cvet u žutoj boji, bacite ga. Ima pretužno značenje

Hrizanteme su cveće koje se kod nas nosi na grobljima, ali širom sveta, a posebno na istoku, hrizanteme simbolizuju cvet koji privlači srećne okolnosti.

Zato se u jesen, po verovanju, sadi oko svake kuće da ukućanima donese samo radost i veselje. Australijanci bi bliskom članu porodice bez oklevanja poklonili hrizantemu u znak zahvalnosti i ljubavi, a u Americi je ovaj cvet poznati simbol radosti.

Sadnja hrizantema

Uz ovaj cvet su moguće različite kombinacije boja u bašti, upravo zbog širokog spektra boja koje hrizantema nudi. Pogodne za razne podloge, zahtevale bi samo izuzetno izlaganje sunčevoj svetlosti i zaštitu od vetra (na šta mnogi zaboravljaju prilikom sadnje).

Kada saditi hrizanteme

Hrizantema važi za jedno od najlepših jesenjih cvetova, zbog čega mnogi tvrde da je hrizanteme najbolje saditi u maju kako bi na jesen bile u punom cvetu. Zbog mnoštva boja i raznolikosti, dizajneri enterijera preporučuju mešanje različitih boja hrizantema u jednom loncu za šareni efekat u domu.

Poznata je činjenica da hrizanteme ne treba presađivati iz semena svake godine kada želimo da ih vidimo u našoj bašti. Jedino na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine prve sadnice hrizanteme je da nema mnogo izdanaka sa strane, jer ako ih ima, znači da je biljka stara. Veoma su pogodne za kalemljenje i od samo jedne sadnice mogu trajati godinama. Važno je da se prilikom sadnje biljka dovoljno duboko zakopa u zemlju i redovno zaliva.

Poznato je da je jedini opasniji neprijatelj hrizanteme vetar, pa se savetuje da se cvet drži na toplom, zatvorenom mestu i da ga često zalivate kako se biljka ne bi osušila. Zanimljivo je da odrasla biljka može izdržati sneg. Da bi se postigla najbolja plodnost ovog cveta, savetujemo da svake godine u proleće sadite kore cvetnice u istu saksiju u kojoj je bila do tada, a vremenom, kako se cvetovi razmnožavaju, povećavate lonac.

Briga o hrizantemama

Hrizantema uopšte nije posebno zahtevan cvet, iako se na prvi pogled može činiti da jeste, zbog izuzetnog sjaja koji doprinosi vašoj bašti. Međutim, ako postoji problem sa biljkom, uskoro će vam reći o tome: Nedovoljna vlažnost vazduha/preterano vlaženje listova. Ovu pojavu ćete primetiti ako se na listovima pojave braon izrasline.

Zalivanje hrizantema

Tokom cvetanja savetuje se zalivanje cveta svaki dan, dok je ishrana u ovoj fazi nepotrebna. Poželjno je da se ceo lonac napuni vodom, dok će višak sigurno sam izaći kroz otvore na dnu lonca. Za najuspešnije cvetanje, veličinu saksije treba izmeriti na najmanje 21 cm, s obzirom da hrizanteme narastu do 20 cm u visinu. U završnim fazama cvetanja, takođe se savetuje periodično sušenje tla kako bi se drvo očvrslo.

Hrizanteme najbolje uspevaju u baštama, ali ima i onih koje su pravljene za enterijer i bilo bi najzgodnije držati ih odmah pored prozora odakle mogu da upijaju sunčevu svetlost tokom celog dana. Poznato je da cvet može da cveta u oktobru i novembru, jer je hrizantema pre svega jesenja biljka. Nakon sadnje, hrizantemama će biti potrebno 3-6 sunčanih nedelja da u potpunosti formiraju stabljiku. Prilikom zalivanja pazite da listovi ostanu suvi kako biste sprečili pojavu lisnih uši i crnih listova.

U proleće puževi predstavljaju veliku opasnost za ovu biljku jer mogu da joj pokriju sve listove, posebno mlade izdanke. Dok je na istoku hrizantema simbol jeseni, jednostavnosti i lakoće života, u našim krajevima se smatra „cvetom za mrtve“, tradicionalno je nadgrobno cveće i veruje se da unosi mir i spokoj dušama mrtav. U Evropi se hrizantema naziva i „jesenja ruža“. Zanimljivo je dodati i verovanje poreklom sa istoka da jedna latica hrizanteme u čaši vina može da obezbedi dug i zdrav život. Iz svega navedenog nije teško zaključiti da su hrizanteme simbol dugog i bezbrižnog života i jedan od najmoćnijih i najlepših simbola optimizma.

Ako ste u mogućnosti, unesite deo njihove pozitivne energije u svoju baštu, jer ne samo da će to doneti srećne okolnosti u vaš život, već će učiniti da vaša bašta izgleda živahnije i šarenije. Cvet je prvobitno zlatno-žute boje, a danas u svetu postoje hiljade različitih vrsta i boja, od kojih svaka ima svoje posebno značenje:

Bela hrizantema – asocira na istinu, jasnoću misli i ispravno donošenje odluka, pa je kao takva pogodna za predmet koji pomaže u meditaciji
Crvena hrizantema je znak ljubavi i intenzivne strasti
Ljubičasta hrizantema – pokazuje eleganciju i plemenitost
Plava hrizantema – nosi sa sobom smirenost i inspiraciju
Narandžasta hrizantema je znak topline i napretka
Žuta hrizantema – kao najtužniji simbol, nosi znak neuzvraćene ljubavi., zato je bolje da ga ne zadržite kod sebe.

(Espreso/Magazin novosti)

(Krstarica)