Soda bikarbona u nekim situacijama može napraviti više štete nego koristi
Soda bikarbona je postala nezaobilazan deo svakog domaćinstva, zbog njenih mnogobrojnih koristi, kao što je na primer neutralisanje neprijatnih mirisa.
Mešajući je sa vodom, ova pristupačna namirnica može stvoriti pastu koja je savršena za čišćenje žutih mrlja na jastucima, kao i za ribanje fuga u kupatilu.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da soda bikarbona nije pogodna za čišćenje svih površina, jer njena blaga abrazivna svojstva mogu izazvati oštećenja na određenim stvarima.
Ovih pet predmeta nikako ne bi trebalo čistiti sodom bikarbonom.
1. Staklo
Iako ona može biti efikasna za mnoge površine, čišćenje stakla sodom bikarbonom je nešto što treba izbegavati. Njena abrazivna svojstva mogu lako izgrebati staklene površine, ostavljajući tragove koji su teški za uklanjanje.
Preporučljivo je korišćenje sirćeta ili specijalizovanih sredstava za čišćenje stakla, koja su bezbednija za ovu vrstu površina.
2. Keramičke ploče na šporetu
Keramičke ploče na šporetu takođe spadaju u kategoriju površina na kojima soda bikarbona može izazvati štetu.
Iako ona može efikasno očistiti mnoge druge vrste šporeta, na keramičkim pločama može ostaviti tvrdokorni beli film, a potencijalno i ogrebotine.
3. Mermer
Mermer je elegantan, ali osetljiv materijal, posebno kada je u pitanju čišćenje. Soda bikarbona može ukloniti zaštitni sloj mermera, čineći ga podložnijim ogrebotinama i oštećenjima.
Kako bi se sačuvala dugotrajnost i lepota mermera, stručnjaci savetuju izbegavanje sode bikarbone i preporučuju korišćenje specijalizovanih sredstava za čišćenje.
4. Drveni nameštaj
Za drveni nameštaj, soda bikarbona može biti previše gruba. Njena abrazivna priroda može uništiti zaštitne slojeve laka ili površinske obrade na drvetu, što može dovesti do trajnog oštećenja.
U tom slučaju, bolje je koristiti mekane krpe ili sredstva za čišćenje koja neće oštetiti površinu.
5. Predmeti sa pukotinama
Kada je reč o predmetima sa dubokim zasecima ili pukotinama, soda bikarbona može napraviti više štete nego koristi.
Zbog svoje grube teksture, lako se može zaglaviti u teško dostupnim mestima, ostavljajući tragove koje je teško ukloniti.
Elektronske uređaje poput daljinskih upravljača, tastatura ili miševa, kao i nameštaj sa dubokim šavovima, treba čistiti samo vlažnom mikrofiber tkaninom, kako bi se izbeglo dodatno zaglavljivanje prašine ili ostataka.
(24sedam.rs)
(Krstarica)