Svi ga peremo ovako, a pravi ogromnu štetu: Ovaj predmet vam uništava mašinu i koštaće vas 1000 evra

Pre nego što bacite svoju mokru prostirku za kupatilo u mašinu za pranje veša, dobro razmislite. Iako deluje praktično, stručnjaci upozoravaju da bi takav potez mogao ozbiljno da ošteti vaš kućni aparat — i koštaće vas čak 1.000 evra ili više.

Skot Flint, iskusni majstor za popravku aparata, poznat i kao Skot the Fix-It Guy, tvrdi da natopljene prostirke za kupatilo postaju toliko teške da bukvalno mogu da unište mašinu za pranje veša tokom ciklusa centrifuge. Upozorenje je podelio u članku na portalu Family Handyman, gde je istakao da je lično video previše veš-mašina sa prednjim punjenjem koje su oštećene upravo zbog pranja prostirki za kupatilo kod kuće.

„Ove prostirke su izuzetno upijajuće i kada se namoče vodom postaju preteške za veš mašinu“, objasnio je Flint i dodao da moderne mašine za pranje veša imaju znatno brže cikluse centrifuge u odnosu na prethodne modele — do 1.200 obrtaja u minuti.

Nanosi veliku štetu

Upravo ova kombinacija velike brzine i dodatne težine stvara ogroman pritisak na mehanizam mašine za pranje veša, što može dovesti do ozbiljnih oštećenja. Prema Flintu, takvo preopterećenje može lako oštetiti motor mašine za pranje veša, posebno ako se vlakna prostirke odlome tokom pranja i zapuše odvod. „Duga vlakna sa nekih prostirki se lome i završavaju u odvodu, što može oštetiti motor odvoda“, upozorava Flint. Popravka ili zamena tog dela može vas koštati oko 240 dolara.

Ali to nije sve. Vlažne prostirke posebno oštećuju ležaj bubnja, ključni deo koji omogućava rotaciju bubnja. Kada taj ležaj pokvari, popravka košta oko 500 dolara. Još gori scenario je kada se zbog dodatnog opterećenja pokvari takozvani „pauk nosač“ — oslonac za okretni mehanizam. Cena zamene? Oko 500 dolara.

Flint takođe upozorava na zvukove koji bi vam mogli reći da vaša mašina za pranje veša već pati: „Ako čujete glasno zveckanje ili udarce tokom brzog okretanja, to je znak da je zadnji ležaj istrošen“, ističe on. Iako mašina za pranje veša može da nastavi da radi neko vreme, Flint kaže da je samo pitanje vremena kada će potpuno otkazati.

Dva rešenja

Da bi se izbegle ove skupe popravke, Flint savetuje dva rešenja: ili operite prostirku ručno ili je odnesite u perionicu koja ima robusnije industrijske mašine za pranje veša prilagođene tako teškim opterećenjima.

Pored toga, stručnjak za dermatologiju sa Jejla, dr Mona Gohara, u razgovoru za The New York Times, predlaže još jedno, dugoročno rešenje: zamenite svoju klasičnu prostirku za kupanje drvenom verzijom. „Ovo je verovatno sigurnija opcija jer se takve prostirke mnogo brže suše i zadržavaju manje vlage“, objasnio je dr Gohara.

Naime, pamučne ili poliesterske prostirke su, prema njenim rečima, „pravi Diznilend za gljive i kvasac“. Da bi vaša drvena prostirka bila čista i higijenska, stručnjaci preporučuju da je redovno brišete rastvorom sirćeta i vode, a dr Gohara savetuje da svoje prostirke – bez obzira na vrstu – čistite najmanje jednom nedeljno.

(Krstarica)