Paradajz je nesumnjivo najpopularnije povrće koje se uzgaja u baštama širom sveta. Deo njegove popularnosti proizilazi iz činjenice da se ovo svestrano voće koristi u kuhinjama širom sveta.
Iako paradajz ima reputaciju da je malo težak za uzgoj i da ima mnogo problema sa rastom, ipak je dovoljno lako uzgajati da bi bio vredan toga. A paradajz je često povrće koje dovodi novog baštovana do doživotne ljubavi prema baštovanima.
Pogledajmo neke od grešaka koje često pravimo prilikom uzgoja paradajza.
1. Nepravilna sadnja sadnica paradajza
Previše baštovana sadi paradajz u maloj saksiji i očekuje da će to biti dovoljno dok biljka ne bude spremna za kretanje. Ali biljke će rasti samo onoliko koliko njihov korenov sistem može da izdrži. Dakle, ako sadite biljke u male saksije, trebalo bi da ih presadite u veće saksije jednom ili dvaput pre nego što ih izmestite napolje.
2. Nemojte dodavati hranljive materije u rupu za sadnicu
Nanesite hranljive materije tamo gde su najpotrebnije – u korenu.
3. Svake godine sadite paradajz na isto mesto
Još jedna uobičajena greška uzgajivača paradajza je sadnja paradajza na istom mestu svake godine. Različite biljke koriste različite hranljive materije u različitim količinama. Neke biljke čak vraćaju hranljive materije u tlo.
Ako ne iskoristite prednosti plodoreda, radite više za sebe i izlažete svoje biljke riziku da naiđu na bolesti i štetočine koje prezimljuju u zemljištu. Takođe, sadnja paradajza na istom mestu svake godine dovodi do iscrpljivanja zemljišta i nižih prinosa.
4. Sadnja paradajza na otvorenom prerano
Večiti smo optimisti kada je vreme u pitanju. Često je naš optimizam rezultat gubitka biljaka zbog prolećnih mrazeva ili iznenađujućeg kasnog snega. Obratite pažnju na datume poslednjeg mraza u vašem kraju i zapamtite – biljke izlaze napolje kada prođe sva opasnost od mraza. Dakle ne dan posle poslednjeg mraza.
5. Pružanje neadekvatne podrške za paradajz
Vole da se penju. Čak i determinantni paradajz, sa svojim žbunastim rastom, može postati prilično visok. Morate im pružiti podršku, inače rizikujete da se cela biljka slomi pod težinom svih njihovih plodova i listova.
Ali prečesto potcenjujemo koliki će biti naš zreli paradajz i na kraju postavljamo sistem podrške koji nije dovoljno jak za ove velike biljke.
6. Ne obrezivanje paradajza
Uprkos onome što neki ljudi misle, paradajz nije biljka koja se postavlja i zaboravlja. Da biste obezbedili najveći prinos, moraćete da obrezujete paradajz nekoliko puta tokom sezone. Evo uputstva korak po korak o tome kako se brinuti za paradajz.
7. Pogrešni susedi
Ne samo da prateća sadnja odlično koristi prirodna svojstva različitih biljaka, dodaje hranljive materije u tlo ili štiti druge biljke, već je korišćenje pratećih biljaka odličan način da se poveća prostor za sadnju u bašti. Pročitajte o lošim susedima paradajza.
(1001ideja.si)
(Krstarica)