Žuljaju vas cipele? Evo kako ćete ih najbrže razgaziti

Nove cipele često mogu biti izvor neprijatnosti zbog plikova i pritiska na stopala. Iako ne postoji magično rešenje koje će vas naterati da zgazite cipele za samo pet minuta, uz kombinaciju pravilnih tehnika i malo strpljenja možete znatno ubrzati proces i izbeći neprijatne žuljeve.

Ključno je odabrati metodu koja odgovara materijalu vaše obuće i primeniti je pažljivo i postepeno. Postoji nekoliko dokazanih metoda pomoću kojih možete brzo i efikasno razgaziti cipele bez rizika da oštetite ili ugrozite udobnost.

1. Metoda fena za kosu

Jedna od najbržih metoda kojom ćete uspešno razgaziti kožne cipele je korišćenje fena za kosu.

Obuci debele čarape i cipele. Stavite fen na srednju vatru i držite ga 15 do 20 centimetara od površine cipele.

Zagrejte područja koja se najviše zatežu oko 30 sekundi. Tokom toga, pomerite nožne prste i savijte stopalo. Ostavite cipele na nogama dok se ne ohlade.

Ova metoda je pogodna samo za pravu kožu, a ne za sintetičke materijale koji se mogu oštetiti toplotom.

2. Metoda zamrzavanjem

Ova metoda koristi prirodno širenje vode tokom zamrzavanja da nežno rastegne kožu, piše Hejden Hill.

Napunite plastičnu kesu vodom, stavite je u cipelu i ostavite u zamrzivaču preko noći. Kako se voda zamrzava i širi, lagano će istegnuti kožu.

Međutim, budite oprezni sa ovom metodom jer prekomerna upotreba može oštetiti šavove ili strukturu cipele. Preporučuje se upotreba samo jednom ili dvaput, i to samo na kožnim cipelama.

3. Punjenje cipela novinama

Punjenje cipela novinama preko noći ili kada cipele nisu u upotrebi je jednostavan trik koji pomaže u održavanju oblika cipele i upijanju svake vlage koja se nakupila tokom dana, što doprinosi očuvanju materijala i produženju veka cipela.

Šta treba izbegavati

Neke popularne metode za proširenje cipela mogu biti opasne za obuću i treba ih izbegavati. Iako se ponekad preporučuju, mogu dovesti do oštećenja materijala, promene oblika cipele ili čak narušiti njenu funkcionalnost.

1. Namakanje cipela u vodi

Ovo je jedna od najčešćih grešaka. Iako može omekšati kožu, ova metoda može dovesti do deformacije cipele, odvajanja đona i oštećenja unutrašnjih delova. Voda može oštetiti lepak koji drži delove cipele zajedno, što dovodi do prevremenog habanja.

2. Direktno izlaganje visokim temperaturama

Stavljanje cipela blizu radijatora ili na direktnu sunčevu svetlost može da se osuši i ošteti kožu. To može dovesti do pucanja materijala i skraćivanja životnog veka obuće.

3. Prekomerno istezanje kalupima

Ovo je jedan metod koji treba izbegavati. Iako možete koristiti kalupe za blago oblikovanje cipele, prekomerno istezanje može trajno deformisati cipelu i oštetiti njenu strukturu.

4. Agresivne hemikalije za omekšavanje

Korišćenje agresivnih hemikalija za omekšavanje materijala je izuzetno rizično. Oni mogu korodirati materijal, izazvati promenu boje i oštetiti zaštitni sloj cipele. Dugoročno, ovo može značajno skratiti životni vek vaše obuće.

(Krstarica)