Zelena anakonda koja je popularno nazivana najvećom zmijom na svetu, takođe je bila tema razgovora naučnika, avanturista i ljubitelja prirode. Nedavna istraživanja National Geographic-a pokazala su da su ono što se nekada smatralo jednom vrstom zapravo dve genetski različite vrste, južna zelena anakonda i novootkrivena severna zelena anakonda. Ovi gmizavci su poznati po svojoj ogromnoj veličini i snazi stezanja, a nalaze se u bujnim prašumama i močvarama Južne Amerike.
Evo 5 čudnih činjenica o ovom stvorenju koje će vas iznenaditi:
Kuglice za parenje
Mužjaci zelene anakonde skupljaju se u grozdovima oko jedne ženke tokom sezone parenja u ponašanju koje se naziva „kuglice za parenje (mating balls)“. Nekoliko mužjaka, ponekad i po 12, se motaju oko ženke i trzaju jezikom da bi okusili njene feromone. Ovo usporeno rvanje može potrajati i do 2 do 3 nedelje dok se mužjaci bore za šansu za parenje.
Kanibalizam
Kanibalizam nije neuobičajen među zelenim anakondama. Ženke anakonde su znatno veće od mužjaka i često jedu manje mužjake tokom parenja. Možda je to zato što im je potrebno relativno više hranljivih materija za dug period gestacije. Preovlađujući kanibalizam među zelenim anakondama sugeriše da ove zmije imaju intenzivne strategije preživljavanja. Prikazuje surovu realnost života u divljini, gde je svaka prilika važna za ishranu, opstanak i reproduktivni uspeh.
Eksperti u zasedi
Zelene anakonde su grabljivci iz zasede koji većinu vremena provode pod vodom, ostavljajući samo oči i nozdrve izložene iznad površine vode. One biraju strateške pokrete da bi se sakrili i čekali da im se nesuđeni plen približi. Čim se približi, brzo pliva da ga uhvati, koristeći svoje moćno telo da stegne i uguši žrtvu. Ovaj metod lova je veoma efikasan. Zelena anakonda može loviti razne vrste plena, od riba do velikih sisara.
Drevni rođaci
Preci zelene anakonde bili su čak i veći od današnjih vrsta. Fosile praistorijske zmije, zvane Titanoboa, pronašli su paleontolozi. Ova zmija je bila dugačka čak 14 metara i teška do 1.200 kilograma. Ova masivna zmija živela je u regionu Amazonije pre oko 60 miliona godina, kada je klima bila mnogo toplija.
Stručnjaci za kamuflažu
Maslinasto zelena koža zelene anakonde i tamne oznake čine odličnu kamuflažu u njihovom prirodnom staništu. Ova boja na njihovom telu savršeno se stapa sa zelenim vodama i gustom prašumom koja anakondu čini gotovo nevidljivom i za plen i za grabljivce. Ova prirodna maska je adaptacija koja pomaže u lovu na plen bez otkrivanja. Zelene anakonde mogu ostati skrivene u svom staništu, udarajući brzo i lako, što pomaže da se osigura njihov opstanak u divljini. Efikasnost kamuflaže u njihovom okruženju naglašava njen značaj u životinjskom carstvu.
(Krstarica)