Beogradski bukinisti – čuvari dobrog duha srpske prestonice

Beogradski bukinisti mogu se naći u centru srpske prestonice, a nastali su po ugledu na prodavce knjiga i drugih raritetnih predmeta na obali Sene u Parizu.

U maloj ulici 1.300 kaplara, nadomak Knez Mihailove, bukinisti prodaju retke, gotovo zaboravljene knjige što se ne mogu naći u velikim prestoničkim knjižarama, a u ponudi su i gramofonske ploče i stripovi.

„Bavim se prodajom knjiga već izvesno vreme, preko deset godina, stripova i gramofonskih ploča. Živim od toga, prilagođavam se. Vreme je takvo kakvo je, narod nema mnogo novca, prema tome se i prilagođavam“, naveo je Aleksandar Obradović, beogradski bukinista.

„Pre svega, knjige su naša velika ljubav, tako da u nekom otkupu uvek pronađem i neke knjige za svoju dušu, da odvojim za ličnu biblioteku“, istakla je Verica Poledica.

Bukinisti su nekada knjige prodavali na pločnicima ulica i trgova širom glavnog grada. Zahvaljujući ugledu i uticaju Jovana Ćirilova pre nešto više od decenije dobili su štandove, što im dosta olakšava posao. Iako im je, kako kažu, bilo teško, sa nostalgijom se prisećaju tog perioda.

„Mi smo prodavali na pločniku ispred Filološkog fakulteta. Od 2011. godine, kako je osnovana Komunalna policija zabranjeno nam je da prodajemo knjige na taj način. Tako da smo morali da tražimo neko rešenje. Onda se pojavio gospodin Jovan Ćirilov koji je bio naš redovni kupac knjiga. On je rekao da će u dogovoru sa opštinskim i gradskim vlastima da nađe rešenje. Tako da su doneli odluku da se ‘Beogradski bukinisti’ uvrste u trajni program, gde bi ljudi blizu centra, a opet da ne bude daleko od fakulteta, studenti, đaci mogli da nabavljaju knjige“, rekla je Poledica dodajući da je takav način prodaje počeo 2012. godine.

Na štandu bukinista, posebno mesto zauzima knjiga Verice Poledice koja nije pesnikinja samo zato što slobodno vreme koristi da piše pesme, već je i objavila zbirku pesama Lutajući s vetrovima. Kako je napisao pomenuti Ćirilov, u autorskom tekstu u jednim beogradskim novinama, ona je zapravo prava pesnička duša. Čim oseti da neko od kupaca nema dovoljno para, ona nađe način da knjiga ipak stigne u njegov posed.

„Objavila sam, davno je to bilo, nažalost nisam bila dovoljno aktivna, malo i zbog bolesti jedne ćerke. Morala sam njoj više da se posvetim. Inače, tu prvu zbirku mi je ilustrovao naš čuveni pisac Momo Kapor. Poptuno mi je besplatno ilustrovao i rekao mi je: ‘To vam je prva knjiga, prva ulaznica u književni svet.’ Nije želeo ništa da naplati. Kao što znate, bio je divan i dobar čovek“, navela je Poledica.

Aca katkada zamera Verici što je široke ruke, ali ima i on ima razumevanja za ljubitelje knjiga. Građevinac po struci, pre svega je umetnička duša. Zna i da otpeva na stotine pesama.

Međutim, prodaja knjiga Verici i Aleksandru donela je i brojna putovanja širom Evrope. Jedno od upečatljivijih iskustava u karijeri bio im je boravak kod kolega u Parizu.

„Otišli smo baš pre ovih loših dešavanja, imali smo sreću da smo otišli pre toga i družili smo se malo sa bukinistima u Parizu. Bilo je lepo“, istakao je Obradović.

„To je bilo nešto najlepše u našem životu. Ima preko 100 bukinista pored Sene u Parizu i divno su nas dočekali. Mi smo njima poklonili knjige na francuskom jeziku. Pored toga, putovali smo i u Rim za stripove. Rim me oduševio, a putovali smo i po regionu. Zatim, posetili smo i najveću berzu ploča u Utrehtu u Holandiji. To svaki čovek treba da doživi, preko 500 izlagača je bilo, to je prelepo“, rekla je Verica Poledica.

Beogradski bukinisti svakoga dana tokom godine, nezavisno od vremenskih uslova, stoje na raspologanju slučajnim ili namernim prolaznicima kako bi pronašli na njihovom štandu neke zaboravljene ili izgubljene reči u dobro očuvanim koricama.

(RTS)