Da li je starija kokoška ili jaje? Naučnici konačno pronašli odgovor na ovo večno pitanje

Šta je bilo prvo: kokoška ili jaje? Ovo je jedno od najstarijih filozofskih pitanja, koje izaziva zabunu jer za kokošku treba jaje, ali da biste dobili jaje, potrebna vam je kokoška. Međutim, naučnici sa Univerziteta u Ženevi tvrde da su konačno pronašli odgovor na ovu dilemu. Prema njihovoj studiji, odgovor leži u jednoćelijskom organizmu poznatom kao Chromosphaera perkinsii, otkrivenom 2017. u morskim sedimentima oko Havaja, piše LADBible.

Ovaj drevni organizam star je više od milijardu godina, mnogo pre nego što su se pojavile prve životinje, i ključan je za rešavanje ove debate. Istraživači su otkrili da može da stvori višećelijske strukture slične životinjskim embrionima, što sugeriše da su „alati“ za pravljenje jaja postojali pre nego što su se pojavile životinje poput pilića.

Drugim rečima, priroda je stvorila jaja pre nego što su se pojavile prve ptice, pa bi konačan odgovor na pitanje ‘kokoška ili jaje’ bio jaje. Različite vrste koje nose jaja lutale su planetom mnogo pre nego što su prve kokoške evoluirale.

Ali ovde dolazimo do malog problema. Iako su jaja postojala pre pilića, ljudi obično pitaju za kokošje jaje – ne samo za bilo koje jaje. Da bismo odgovorili na to, moramo pogledati evoluciju moderne piletine. Pilići koje danas poznajemo potiču od crvene ptice iz džungle koja je živela pre oko 10.000 godina. Međutim, dinosaurusi su polagali jaja mnogo pre toga.

Dakle, pravi odgovor zavisi od definicije. Ako smatrate da je jaje sa prvim pilećim embrionom ‘kokošje jaje’, onda je jaje bilo prvo. Prvo jaje koje se izleglo u pile snela je ptica koja nije bila baš kokoška, ali je nosila genetske promene koje su stvorile prvu pravu kokošku.

S druge strane, ako definišete jaje po majci koja ga je snela, onda bi prva kokoška snela prvo kokošje jaje, što bi značilo da je kokoška bila prva. Zaključak? Najverovatnije je jaje bilo prvo, ali debata ostaje otvorena za one koji vole da spekulišu o ovom pitanju.