Francuski jutjuber je 6. aprila 2017. godine objavio video sa „katastrofalnim” receptom za karbonaru koji je izazvao negodovanje širom sveta. Video je nakon toga uklonjen, a taj dan je izabran za dan u kome će se zaista slaviti prava karbonara.
Danas su društvene mreže preplavljene fotografijama influensera koji poziraju sa omiljenom karbonarom u restoranu ili kod kuće. Recept koji decenijama stvara podelu u javnom mnjenju: da li se stavlja samo žumance ili celo jaje, da li je moguće da se umesto sira pekorino romano koristi parmiđano ređano, beli luk ili samo luk? Jedno je sigurno: svako pravi svoju karbonaru, tvrdeći da je baš to pravi recept.
Klasičan recept karbonare je: špageti, žumance, posebna vrsta slanine iz mesta Amatriće, pekorino romano, so i biber.
Ovih dana se u Italiji vodi diskusija o tome da li je recept zaista italijanski (karbonara je vezana za područje Rima i generalno teritorije regiona Lacio) ili američki, što je izazvalo negodovanje Italijana.
Ipak, mnogi smatraju da su Amerikanci bili ti koji su za vreme Drugog svetskog rata špagetima dodali slaninu i jaja u prahu. S druge strane, među onima koji brane klasični recept je i Đanfranko Visani koji je, nakon što je pre nekoliko dana napisao za Fajnenšal tajms da je karbonara američko jelo kao i mnoga druga italijanska hrana, izjavio da je to apsolutno italijansko jelo.
Naime, američki list je intervjuisao istoričara Alberta Grandija, docenta na univerzitetu u Parmi, koji je izjavio da mnoga italijanska jela zapravo nisu italijanska. Radi dokazivanja da je karbonara svakako italijansko jelo navode se mnogi recepti među kojima i jedan iz 1931. godine, u prvom izdanju Gastronomskog vodiča Italije italijanskog turing kluba, čak dvadeset godina pre zvaničnog prvog recepta karbonare.
Italijanska tradicionalna kuhinja je ove godine kandidovana za nematerijalno kulturno nasleđe Uneskove baštine.
(RTS)