Fosil biljke stare 410 miliona godina rasvetljava ekološki preokret na Zemlji

Kineski naučnici otkrili su sićušnu biljnu vrstu staru oko 410 miliona godina u gradu Dujun, jugozapadna kineska provincija Guidžou, pružajući nove uvide u proces „kolonizacije kopna od strane biljaka“.

Prema istraživačima iz Nanđinškog instituta za geologiju i paleontologiju Kineske akademije nauka, otkrivena biljka Zosterophyllum visoka je samo 45 milimetara, dok njen sporangijalni klas meri između 5,8 i 10,8 milimetara. Za razliku od tipične dužine od 100 do 200 milimetara za slične biljke iz tog perioda, njena sićušna veličina je izuzetno retka, prenosi Sinhua.

Istraživači veruju da je mala biljka, kojoj e potrebno manje hrane i reproduktivnih resursa, verovatno imala kratak životni vek i mogla da završi ceo životni ciklus brzo. Ova adaptacija smatra se strategijom preživljavanja u turbulentnom okruženju tog vremena.

Pre oko 430 miliona godina, biljke su započele prelazak iz okeana na kopno, proces koji je značajno transformisao ekološku sredinu Zemlje, navode stručnjaci.

„Kopnene biljke u ranim fazama razvoja verovatno su se oslanjale na evoluciju raznovrsnih strategija preživljavanja kako bi prevazišle složene ekološke pritiske, završile proces ‘kolonizacije kopna od strane biljaka’ i na kraju obukle Zemlju u zelenilo“ izjavio je Huang Pu, asistent istraživač u Institutu, koji je vodio studiju.

Nalazi su objavljeni u časopisu Radovi Kraljevskog društva B(Proceedings of the Royal Society B) 15. januara, navela je Sinhua.

(Beta)

(Krstarica)