Kamen u bubregu dugačak 13,372 centimetra i težak 801 gram je oborio dva svetska rekorda kada su ga pacijentu 1. juna uklonili lekari vojske Šri Lanke. Ranije su rekordi za dužinu bili 13 centimetara, postavljen u Indiji 2004. godine, i 620 grama za težinu, postavljen u Pakistanu 2008. godine, prema Ginisovoj knjizi rekorda.
Iz Ginisove knjige rekorda potvrdili su da su oba rekorda oborena u Šri Lanki, koji je uklonjen u vojnoj bolnici u Kolombu.
Kamenje u bubrezima se sastoje od čvrstih komada materijala koji se kristališu u bubrezima, ureterima ili bešici usled genetskih faktora ali i i faktora iz životne sredine.
Oni su relativno česta pojava, pogađaju oko 10 odsto ljudi u nekom trenutku njihovog života, a neke studije pokazuju da su zapravo još češći. Studija iz 2018. godine pokazala je da se učestalost kamena u bubregu povećava i među muškarcima i ženama u Sjedinjenim Državama.
Ovaj problem se može prevenirati dovoljnom hidratacijom i smanjenjem unosa natrijuma. Prema klinici „Majo“, pijenje dva do tri litra vode dnevno može pomoći u uklanjanju kamenčića – manjih od tri milimetra u prečniku jer to pomaže čišćenju urinarnog sistema.
Međutim, proces izbacivanja kamenčića je jako bolan. Kamenje prečnika iznad tri milimetra često zahteva opsežnije lečenje, kao što je operacija za njihovo uklanjanje. Takvi tretmani uključuju korišćenje zvučnih talasa za razbijanje kamenja ili operaciju kroz mali rez u donjem delu leđa.
Da bi potvrdili dijagnozu kamena u bubregu, lekari mogu koristiti tehnike snimanja kao što su ultrazvuk ili kompjuterska tomografija (CT). Povećanje ukupne upotrebe CT skeniranja u poslednjih 30 godina može biti delimično odgovorno za povećanu stopu dijagnoza kamena u bubregu, kažu stručnjaci.
(RTS)