Koliko sklekova možete da uradite? Ovo je idealan broj s obzirom na pol i godine

Koliko sklekova možete da uradite? Ovo je idealan broj s obzirom na pol i godine!

Sklekovi su odličan pokazatelj vaše fizičke kondicije, tvrde stručnjaci sa Mejo klinike.

Ova vežba je efikasan način da procenite snagu i izdržljivost mišića, jer angažuje ključne mišićne grupe kao što su noge, trbušni mišići, ramena, leđa i ruke. Prema stručnjacima sa Mejo klinike, sklekovi aktiviraju veliki deo tela, zbog čega su jednostavni i korisni za sve koji žele da poboljšaju svoju fizičku spremu, prenosi index.hr.

Izvođenje sklekova je prilično jednostavno – zauzmete početni položaj sa rukama postavljenim u širini ramena, telo držite ravno i paralelno sa podom, a zatim se spuštate i podižete prema mogućnostima. Za početnike postoji lakša verzija sa kolenima na podu.

Mejo klinika je dala smernice o tome koliko bi sklekova trebalo uraditi u zavisnosti od starosti i pola. Na primer, muškarci od 25 godina trebalo bi da u jednom pokušaju urade 28 sklekova, dok bi žene trebalo da ciljaju na 20. Sa godinama, broj preporučenih sklekova opada: muškarci od 35 godina trebali bi da urade 21 sklek, a žene 19. Za muškarce od 55 godina cilj je 12, dok žene treba da mogu da urade 10. Za 65-godišnjake oba pola, cilj je 10 sklekova.

Prilagodite vežbanje svojim mogućnostima

Međutim, stručnjaci naglašavaju da ovi brojevi nisu pravilo za sve. Trenerka Natalija Aleksejenko ističe da je važno uzeti u obzir individualne faktore kao što su povrede, način života, ishrana, nivo stresa i kvalitet sna. Trenerka Karolina Bekvit se slaže, ističući da se preporučeni broj sklekova često ne poklapa sa realnim mogućnostima. „U mojoj grupi, gde su polaznici uglavnom između 40 i 65 godina, većina radi sklekove na kolenima. Važno je postaviti realne ciljeve i biti dosledan“, kaže Bekvit.

Redovna fizička aktivnost donosi brojne zdravstvene prednosti. Istraživanje iz 2019. godine pokazalo je da muškarci koji mogu redovno raditi sklekove imaju 96% manji rizik od srčanih bolesti.

Uopšteno, fizička aktivnost može značajno smanjiti rizik od različitih bolesti. Na primer, rizik od raka debelog creva može se smanjiti za 29%, rizik od smrti iz bilo kog uzroka za 31%, rizik od demencije za 35%, smrt od srčanih bolesti za 38%, a rizik od dijabetesa za čak 42%.

Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), odrasle osobe treba da imaju najmanje 150 minuta umerenog vežbanja nedeljno, poput vožnje bicikla, plesa ili brzog hodanja. Takođe, dva dana u nedelji treba posvetiti vežbama za jačanje mišića, kao što su sklekovi, čučnjevi ili dizanje tegova.

(Krstarica)