Meso iz laboratorije na rafovima u Sjedinjenim Državama

„Upside Foods“ i „Good Meat“ – dve kompanije koje proizvode ono što nazivaju „kultivisanom piletinom“, saopštile su da su dobile odobrenje od Ministarstva poljoprivrede SAD za proizvodnju laboratorijskih proteina. Iz kompanije „Good Meat“, koja je u vlasništvu proizvođača zamene za jaja „Eat Just“, saopšteno je da proizvodnja počinje odmah. Kultivisano ili laboratorijski uzgojeno meso se pravi u pogonima koji su slični onima u pivarama, piše Si-En-En.

Potez izdavanja dozvola usliedio je nakon niza prethodnih odobrenja koja su utrla put prodaji uzgojenog mesa u SAD.

Prošle nedelje, dve kompanije su navele da su dobile neophodno odobrenje za etikete za svoje proizvode od USDA.

U martu su iz kompanije „Good Meat“ saopštili da su od Uprave za hranu i lekove dobili mišljenje o tome da je „administracija zadovoljna što je proizvod bezbedan za prodaju u Sjedinjenim Državama“. Uprava je izdala slično „pismo odobrenja“ uputila i kompaniji „Upside Foods“ u novembru. Sektor gajenja mesa, koji je u razvoju – nadgledaju i USDA i FDA.

„Good Meat“, koja svoje proizvode prodaje u Singapuru, reklamira svoj proizvod kao „meso bez klanja“, što je, kako navode, humaniji pristup jedenju mesa.

Pristalice koncepta gajenja mesa se nadaju da će uzgojeno meso pomoći u borbi protiv klimatskih promena smanjenjem potreba koje podrazumeva tradicionalno stočarstvo a koje je odgovorno i za emitovanje gasova staklene bašte.

Regulacija ove oblasti se u SAD obavlja preko dodlea dozvola od strane USDA i Službe za bezbednost i inspekciju hrane. Prijave za takav grant „se odobravaju nakon rigoroznog procesa, koji uključuje procenu sistema bezbednosti hrane kompanije“.

„Najave da smo sada u mogućnosti da proizvodimo i prodajemo kultivisano meso u Sjedinjenim Državama je važan trenutak za našu kompaniju, industriju i prehrambeni sistem“, rekao je Džoš Tetrik, suosnivač i izvršni direktor kompanija „Upside Foods“ i „Good Meat“.

Osnivač i izvršni direktor „Upside-a“ Uma Valeti, nazvala je ovo odobrenje „džinovskim korakom napred ka održivijoj budućnosti“, dodajući da će ono „fundamentalno promeniti način na koji meso dolazi na naš sto“.

(RTS)