Novica gaji kaktuse, tvrdi da se u Mesiku ide na robiju ako se ukrade „čupavi sedi starac“

Hobi, ljubav, opsesija ili strast. Čak i Novici Janjiću, teško je da definiše svoj odnos prema bodljikavim ljubimcima. Svoj dom sagradio je odmah uz staklenik.

U kolekciji je više od hiljadu kaktusa i sukulenata sa svih kontinenata, od ekstremno retkih vrsta, do grusonija od gotovo metra u prečniku, koji su prvi put cvetali posle 35 godina.

„Atipični su, vanplanetarni, i ništa nemate slično na planeti što može da se uporedi sa kaktusima. Nesrećnici, oni su imali loše uslove za život, pa su svoje lišće, nekada su imali lišće… bili su toliko željni života, da su jednostavno transformisali lišće u bodlje, da vi preživeli nepovoljne uslove, i mi danas uživamo u njihovoj lepoti sa trnjem“, rekao je Novica.

Novica gaji biljke koje su i u svom prirodnom staništu retke i zaštićene vrste.

„Imamo i primerke čupave koje u narodu zovu sedi starac. Potiče iz Meksika, tamo je zakonom zaštićen. Ako ga ukradete iz prirode, bez suđenja vas čeka robija od 22 godine“, dodao je Novica.

Janjić je posebno ponosan na svoju kolekciju agava. Agava znači najlepša, uzvišena, veličanstvena, ali je to i biljka sa ubedljivo najopasnijim bodljama.

„Zanimljive su i po tome, kad treba da cvetaju, a cvetanje se dogodi nakon 24, 25 godina pa čak i na 70 godina, ona svu energiju potroši na cvetanje, da bi ostavila potomstvo, i ugine“, objasnio je kaktusar.

Gajeći kaktuse Novica Janjić stekao je na desetine prijatelja u Srbiji i svetu.

„O kaktusima može da se priča beskrajno. Toliko je vrsta, podvrsta, toliko je rodova, podrodova, tema je neiscrpna i on i ja pričamo 35 godina o kaktusima“, kaže Boban Simić, uzgajivač kaktusa i sukulenata.

Janjić ističe da mu je posebno drago što je za kaktusarstvo zainteresovao i mnoge mlade ljude širom Srbije, uglavnom muškarce, od kojih neki danas imaju izuzetne kolekcije.

(RTS)