Prsluci s ventilatorima – novo sredstvo za preživljavanje letnjih vrućina

U Japanu, kao i u puno drugih država, klimatske promene su učinile da leta budu prilično nesnosna. Ostrvska država ovih dana beleži temperature od blizu 40 stepeni Celzijusa, a i inače je poznata po visokoj vlazi koja često prelazi 80 odsto, te činjenici da temperature leti ne opadaju osetno ni noću ni tokom retkih kiša, zbog čega je posebno teška za život tokom najtoplijeg doba godine.

Zato raste i broj inovacija čiji je cilj da stanovništvu olakšaju podnošenje vrućina i sparine. U Japanu već dugo, pored tradicionalnih lepeza, postoje specijalne krpice za brisanje znoja koje su natopljene tečnošću koja snažno rashlađuje kožu, kao i mini rashladni jastuci za vrat, koji se koriste noću tokom spavanja ili se mogu presaviti i nositi tokom dana.

Tokom epidemije koronavirusa, u prodaji su se pojavili ručni mini ventilatori s više brzina, koji se pune strujom preko kompjutera ili portabl akumulatora i odmenjuju tradicionalne lepeze od papira, štedeći korisnicima trud koji zahteva mahanje.

Spas od paklenih vrućina

Ovog leta, međutim, naročito u oči upada širenje novog proizvoda namenjenog rashlađivanju tela. Reč je o prslucima koji u visini bubrega sadrže dva ventilatora. Njih napaja velika baterija smeštena u visini pojasa, koja omogućava hlađenje u trajanju od više sati. 

Prsluci su dizajnirani tako da usmere vazdušne struje koje proizvode ventilatori nagore, prema vratu i oko torzoa i da dobro prijanjaju kako ne bi došlo do smanjivanja rashladnog efekta. Reklamiraju se kao radna odeća koja umanjuje temperaturu koja se oseća na koži i do 12 stepeni.

Prsluci (i jakne) s ventilatorima pre svega su namenjeni građevinskim radnicima, koji leti moraju da provode mnogo vremena na otvorenom. Oni su, međutim, sve popularniji i među drugim profesijama i slojevima stanovništva – usvojili su ih redari i čuvari, turistički vodiči i prevodioci, pa i drugi građani, koji ih koriste pri odlasku na piknik, utakmice ili obilasku turističkih atrakcija.

Prave se od poliestera i premazani su supstancama koje drastično umanju prodor ultravioletnih zraka, te mogu da se peru u mašinama (naravno, nakon što se uklone ventilatori i električne komponente). 

Cene prsluka variraju u zavisnosti od kapaciteta baterije koja napaja ventilatore, koji se ulažu u leđne džepove s otvorima na spolja, snage ventilatora i ukupne težine, pri čemu su skuplji modeli koji su lakši. Pri trenutnom kursu, u uslovima kada je evropska valuta vrlo jaka u odnosu na japanski jen, prsluci sa ventilatorima i baterijama obično koštaju između 50 i 80 evra.

Baterije mogu da se pune ne samo direktno iz utičnice, već i iz kompjutera i pametnih telefona, a japanski potrošači osim težine i dužine trajanja baterije, prsluke biraju i prema tome koliko buke prave njihovi ventilatori.

(RTS)