Portofino, malo mondensko primorsko mesto koje broji samo 400 stalnih stanovnika, preko leta bude posećeno od strane nekoliko stotina hiljada turista te više ne predstavlja primorsko, mirno, ribarsko mesto kakvo je nekada bilo, već mesto u kome je nemoguće kretati se zbog prevelikog broja ljudi.
Stanovnici su tražili od gradonačelnika da se koncentriše na kvalitet a ne kvantitet. Iz tog razloga usvojen je dekret, izdat od strane gradonačelnika Matea Viakave, koji uvodi takozvane crvene zone to jest, zabranjuje zaustavljanje i zadržavanja toka kretanja ljudi na glavnom trgu i uz more, kao i na glavnom molu Umberto Prvi, u šta spada i pravljenje fotografija, selfija. Kazne su od 68 pa do 275 evra.
Iz lokalne policije navode da, ako je reč o velikim grupama, naročito onim koji silaze sa kruzera, oni ne mogu svi da budu na jednom mestu, i turistički vodič, kada ih okuplja, mora da nađe način da ih sprovede, da ih okupi na nekom širem prostoru.
Turistički vodič dodaje da ima dana kada ima zaista previše ljudi,kada je previše haosa i misli da, ukoliko postoje pravila ponašanja – to nije loše.
Pravila se ne odnose samo na fotografije, već na sve one koji na neki način ometaju kretanje pešaka. Cilj je smanjenje i reorganizacija ogromnog broja turista.
U zabranu je uključen i pristup vozilima težim od 15 tona kao i mogućnost kretanja onih koji imaju posebnu dozvolu za ulazak u gradić od svega 10 km na sat.
Prošle godine je u Portofino pristiglo više od 1.000 privatnih jahti, 70 kruzera, oko 60.000 putnika koji su se iskrcali sa tih brodova, tu je i gradski prevoz do susednih mesta.
Sa druge strane tu su ugostitelji koji žive od turizma i koji su izjavili da nikada nisu videli toliki priliv turista kao 2022. godine. Turisti svakako nisu problem ali je problem prostor, pa su ove zabrane dobrodošle, kako bi svako mogao da doživi najlepše iskustvo u ovom gradiću. Ove zabrane su stupile na snagu i treba ih poštovati svakog dana od devet do 18 časova do 15.oktobra.
Nakon ove zabrane pristižu i nove a to je zabrana kretanja bez obuće, znači bosi, zabrana kretanja bez majice ili samo u kostimu za kupanje. Neće biti moguće ni pijenje iz flaše dok se sedi na podu ili uz obalu, alkoholnih pića. Muzika se gasi u ponoć i trideset. Cilj je dakle da se ovom gradiću vrati mir, red ali i da se ne obeshrabre turisti koji su izvor prihoda za sve koji ovde stalno borave.
(RTS)