Severna svetla obasjala Veliku Britaniju, Evropu i skoro celu severnu hemisferu

Aurora borealis je osvetlila noćno nebo retkim prizorima širom Evrope i severne hemisfere, prenosi Gardijan.

Severna svetlost ili aurora borealis nastaje kada se naelektrisane čestice sudare sa gasovima u Zemljinoj atmosferi oko magnetnih polova.

Na severnoj hemisferi, većina ove aktivnosti se odvija unutar pojasa poznatog kao aurora oval, koji pokriva geografske širine između 60 i 75 stepeni. Kada je aktivnost jaka, ona se širi i pokriva veće područje – zbog čega se ovaj fenomen povremeno može videti južnije.

Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) Sjedinjenih Država izdala je u petak retko upozorenje na jaku geomagnetnu oluju. Upozorili su operatere elektrana i svemirskih letelica u orbiti da preduzmu mere predostrožnosti. Iz Uprave je saopšteno da bi oluja mogla da proizvede severno svetlo sve do Alabame i severne Kalifornije.

„Većina ljudi na Zemlji neće morati ništa da preduzima“, rekao je Rob Stinburg, naučnik iz centra NOAA za svemirske vremenske prilike. „To je zaista dar iz svemira.“ Veoma redak događaj je uzrokovan velikim jatom sunčevih pega koje je od srede ujutro proizvelo nekoliko umerenih do jakih sunčevih oluja.

Stinburg i njegove kolege navode da se polarna svetlost najbolje može zabeležiti kamerom na mobilnom telefonu, koja bolje registruje svetlost nego naše oči.

Čak i kada se oluja završi, signali između GPS satelita i zemaljskih prijemnika mogu biti kodirani ili izgubljeni, navodi NOAA. Ali postoji toliko mnogo navigacionih satelita da nikakvi prekidi ne bi trebalo da traju dugo, rekao je Stinburg.

Ova pojava je deo solarne aktivnosti koja se povećava kako se Sunce približava vrhuncu svog 11-godišnjeg ciklusa.

Očekuje se da će oluja dostići vrhunac kada se najmanje sedam izbačaja koronalne mase konvergiraju i sjure ka Zemlji kasno u petak ili rano u subotu, prema poslednjem ažuriranju podataka koje je obabila Nacionalna uprava za okeane i atmosferu SAD. Međutim, postoji „velika verovatnoća“ da će geomagnetna oluja da se nastavi i tokom vikenda, saopšteno je iz agencije.

Stručnjaci navode da su lokacije sa minimalnim svetlosnim zagađenjem najpogodnije za posmatranje aurore borealis. Ali mnogi oduševljeni posmatrači koji su delili svoje snimke na društvenim mrežama nisu morali uopšte da se trude.

NASA je saopštila da oluja nije predstavljala ozbiljnu pretnju za sedam astronauta na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Najveća zabrinutost je bio povećan nivo radijacije, a posada bi mogla da se preseli u bolje zaštićeni deo stanice ako je potrebno, kaže Stinburg.

Povećana radijacija bi takođe mogla da ugrozi neke od Nasinih naučnih satelita. Ekstremno osetljivi instrumenti bi se isključili ako je potrebno kako bi se izbegla šteta, rekao je Anti Pulkinen, direktor odeljenja za heliofiziku svemirske agencije. Nekoliko svemirskih letelica koje prate promene na Suncu, pratilo je ova dešavanja na našoj zvezdi.

(RTS)