Spoj privrede i umetnosti u Nišu – slike Paje Jovanovića u kafani kao i pre 125 godina

Portreti devojčice i Olge Vithaus, slika koja je trenutno na restauraciji i crtež Igra sabljama, najverovatnije detalj neke veće kompozicije – tri su dela Paje Jovanovića, kupljena za više desetina hiljada evra i prvi put su u Srbiji.

„Mi smo tražili Paju Jovanovića. Odmah tražimo i Savu Šumanovića, ako neko zna gde ima da se kupi, ali to je praktično nemoguće. Prvo, bili smo spremni da platimo, a drugo, Paja je nepogrešivo srpski autor“, naglašava Dušan Šarković, vlasnik kompanije DMV.

„Bavimo se industrijom, ali imamo interesovanja, što vlasnik kompanije, što svi ostali zaposleni. Pribavljamo umetnička dela“, dodaje Nataša Obradović iz kompanije DVM Niš.

Više od 200 slika domaćih autora izloženo je u kafanskom ambijentu, jer je prva izložba Pajinih dela u Nišu priređena pre 125 godina u tadašnjoj kafani „Evropa“.

Na izložbi i slike sa prve kolonije održane u krugu fabrike.

„Naš prijatelj Dušan je napravio jednu kolekciju fantastičnih slika poznatih slikara i moram reći da mi je drago da se i ja nađem u jednom elitnom društvu vrsnih slikara“, kaže slikar Dragoljub Stanković, učesnik kolonije.

A ispod galerije zaokruženi sistem razvoja, proizvodnje, prodaje i više od 200 zaposlenih. Semafori i saobraćajna signalizacija su proizvodi po kojima je ova firma poznata širom sveta. Kako sami kažu, žele da budu poznati i po umetnosti.

„Mi ne radimo robotizovanu proizvodnju. Nije neko doneo tehnologiju pa sad mi za toliko evra iznajmljujemo na sat da bi se tu napravila neka vrednost, nego mi sami 32 godine svoju proizvodnju kreiramo. I po meni, umetnost se deli na slikarstvo, vajarstvo, arhitekturu, elektroniku i mehaniku“, smatra Dušan Šarković.

Možda nema mecena, zaštitnika i dobrotvora umetnosti kao nekada, ipak ovaj spoj privrede i umetnosti u Nišu, može se nazvati savremenim mecenstvom.

(RTS)