Turbulencije u avionu nastaju zbog promene kretanja aviona koji počinje da se trese zbog kretanja vazdušnih struja. Pilotima i posadi je to uobičajena dnevna rutina, ali putnicima stvara strah, neprijatnost i brigu. Treba znati da postoji nekoliko tipova turbulencija.
Vremenske prilike su važan faktor pri svakom letu avionom. U svakom trenutku, nebom širom sveta leti na hiljade aviona koji prevoze putnike i ratličite terete.
Informacije koje piloti dobijaju o vremenskim prilikama pomažu pilotima i avio-kompanijama da planiraju letove i bezbedno koriste vazdušni prostor. Dobrim planom izbegavaju se potencijalno opasne vremenske prilike.
„Turbulencija nastaje kao posledica nepravilnih kretanja vazdušnih struja izazvanih vertikalnim vrtlogom usled kretanja vazdušnih masa. Ti udarci vazdušnih masa osećaju se kao udari na avion“, navodi National Weather Service.
Prema Nacionalnom centru za istraživanje atmosfere više od polovina ostvarenih avionskih letova oseti neku vrstu turbulencije, a oko 20 odsto se susretne sa ozbiljnim turbulencijama.
Aplikacija za praćenje turbulencija na letovima je „Turbli”, gde se mogu dbiti kompletne prognoze za očekivane turbulencije na vašem letu. Na aplikaciji postoje informacije za oko 150 hiljada ruta.
Prema statistikama istraživanja, ljudi koji žele da se voze mirno izbegavaju putovanja u Južnu Ameriku. Jedno od najturbulentnijih putovanja je ruta od Santjaga u Čileu do Bolivije. Na drugom mestu je ruta iz Almatija u Kazahstanu i glavnog grada Kirgizije.
Najturbulentnije rute na svetu, prema podacima aplikacije su u Evropi, letovi od Milana do Ženeve i od Milana do Ciriha., kao i letovi iznad Japana, Kine, Južne Amerike,…
.
(RTS)