Trukeraj, zlatovez, pustovanje, za „Somborske niti“ daleko se čuje

Sofija Jorgović je bila prva učiteljica u Srbiji. Radila je u Somboru u drugoj polovini 19. veka, a između ostalog predavala je ručni rad i vez.Ona je bila i inspiracija Udruženju „Somborske niti“ da pokrene koloniju na kojoj će promovisati stare zanate.

„Na ovoj koloniji smo sakupili sedam, osam zanata. Trukovanje, tkanje, vez, zlatovez, pustovanje, pletenje. Sakupili su se i umetnici i zanatlije koji rade neki rad, eto, u slavu Sofije Jorgović, a naravno, sakupili su se tu pored njih i oni koji žele da nauče i da vide kako se to radi“, kaže Vanja Car iz Udruženja.

„Verujem da ovakva znanja i veštine trebamo sačuvati. Kada odete u etnografski muzej, onda vidite koliko je zlatovez zapravo bio važan pogotovo u vladarskim porodicama, Srpskim i uopšte kroz istoriju”, dodaje Mirjana Maksimović, učesnica na koloniji.

Ana Ilić Panjković u okviru kolonije predstavlja zanat pod nazivom trukeraj. To je tehnika kojom se uz pomoć paus paira prenosi šema za vez na platno.

„Neke od tih motiva sam ja upotrebila u okviru svoje radionice za dekorativne i upotrebne predmete, kao što su neseseri, lavandice, bedževi, kako bi mladima i danas ljudima u savremenom dobu na neki zanimljiv način približili stare i tradicionalne zanate“, rekla je Ana.

„Izrađujemo šare po motivima sa somborskih kapa koje su žene nosile krajem 19. i početkom 20. veka. Zlatovez je tada bio u punom sjaju u ovim krajevima, tako da ovo je prilika da žene koje žele da nauče neke osnove zlatoveza izradi neki predmet koji će čuvati kao uspomenu za budućnost”, istakla je predsednica udruženja „Somborske niti“, Katarina Car.

Sve ovo jeste pokušaj ovih žena da stare zanate i tradicionalne materijale pretvore u nešto savremeno i originalno.

U narednom periodu, očekuje se i katalog sa radovima nastalim na koloniji i želja da ovaj događaj postane tradicija.

(RTS)