Zašto rđa izjeda podmornicu, jednu od zvezda jugoslovenske ratne brodogradnje

„Takozvana džepna podmornica utovarena je na specijalni kamion tegljač i drumovima je od juče transportovana do srpske prestonice gde će predstavljati atraktivan eksponat ne samo za Beograđane nego i za mnogobrojne turiste koji dolaze u naš glavni grad.“

Tako je, 2018. godine, najavljen dolazak podmornice „P-911 Tisa“ u Beograd.

Za njen dolazak zaslužni su mornarički pukovnik Milan Komar i Udruženje „Podmorničar“ koji su, 2008. godine, predložili Ministarstvu odbrane Crne Gore da se podmornice ove serije podele državame koje su učestovale u gradnji.

„Mi se nalazimo na jedno 100 metara od podmornice, ništa nije u međuvremenu urađeno niti su dobijene nikakve dozvole da pristupimo radovima da bi to jednog dana dobilo formu muzejskog eksponata“, objašnjava mornarički pukovnik Milan Komar.

Svega je šest ovakvih podmornica. Crnogorska nosi naziv „Una P-912“. U Sloveniji se „P-913 Zeta“ nalazi u klimatozovanom hangaru i posetioci čekaju u redovima da je vide.

Naša „Tisa“ već pet godina stoji na istom mestu, na Zemunskom keju i propada. Iako je prošle godine iz budžeta izdvojen novac za restauraciju, radovi još nisu počeli.

„Ponekad prođem tu kada šetam sa svojim unukom i on kaže: Kako deda ne možeš da me odvedeš da vidim podmornicu? Ne mogu ni ja da uđem unutra“, priča Milan Komar.

Prema njegovim rečima, podmornica je pravljena od 1983. do 1988. godine i bila je najbolja u kategoriji stotonskih podmornica.

„Ona je sad toliko obložena rđom da je to neverovatno. Prvo treba uraditi tu zaštitu od atmosferilija, a unutra jedino naši ljudi inženjeri, tehničari mogu da spasu to što je unutra. Mislim da je to sve savršeno dobro jer zadnji put kad sam bio to je sve u savšteno dobrom stanju bilo, samo to treba fino urediti, našminkati, očistiti, prefarbati i onda bi to zaista bio jedan ogledni kutak moći bivše, a i sadašnje države“, objašnjava Komar.

I ekipa RTS-a došla je samo do ograde na šetalištu, jer od Ministarstva odbrane nije dobila odobrenje da snima „Tisu“.

Turisti i prolaznici mogu da joj se dive samo iz daljine. Do kada će biti tako, nije poznato, jer bez odgovora Ministarstva odbrane ostali su i u Udruženju „Podmorničar“, koje nudi pomoć kako bi se i Beograd hvalio svojokm podmornicom.

(RTS)