Možda se vaša deca ili čak i vi svakodnevno igrate LEGO kockicama, ali verovatno se nikada niste zapitali šta zapravo znači ta skraćenica.
Ova kultna dečja igračka, koja potiče iz Danske i omiljena je u mnogim porodicama još od 1930-ih, ima zanimljivo poreklo naziva. Iako je LEGO već godinama prisutan u mnogim domovima, pružajući sate zabave u gradnji i kreativnom izražavanju, malo ko se zapitao šta ‘LEGO’ zapravo znači. Prema službenoj veb stranici kompanije, ‘LEGO’ je skraćenica dve danske reči, ‘leg godt’, što u prevodu znači ‘igraj se dobro’, piše Mirror.
Ole Kirk Kristiansen, osnivač LEGO-a, bio je stolar koji se tokom ekonomske krize 1930-ih okrenuo proizvodnji igračaka jer nije mogao da pronađe dovoljno posla u svom zanatu. Potpomognut Nacionalnim udruženjem za dansko preduzetništvo, Kristiansen je iskoristio svoje stolarske veštine i transformisao je svoju radionicu u uspešnog proizvođača igračaka.
Iako danas postoji mnogo različitih varijanti LEGO kockica, u početku su bile izrađene od drveta. Međutim, suočen s izazovom pronalaženja kvalitetnog drva, Ole je odlučio da pređe na plastiku i lansirao plastične kockice pod imenom Automatic Binding Bricks, kako navodi službena veb stranica kompanije.
Kristiansenovi sinovi su u početku pokušavali da ga nagovore da se vrati drvenim igračkama, ali Ole je čvrsto verovao u potencijal plastičnih kockica. Prema LEGO-ovoj veb stranici, izjavio je: ‘Nemate li vere? Zar ne vidite? Ako ovo uspe, možemo prodavati ove kockice širom sveta!’
Godine 2023. objavljeno je da će LEGO prihod dostići 65,9 milijardi danskih kruna (oko 7 milijardi evra), potvrđujući Kristiansenovu viziju da će ove igračke voleti milioni širom sveta. Stručnjaci smatraju da slaganje LEGO kockica može poboljšati međuljudske odnose i radno okruženje, a mnogi roditelji i terapeuti takođe tvrde da LEGO pozitivno utiče na mentalno zdravlje, prenosi Večernji list.
(Krstarica)