3 stvari događaju se u telu kada prestanete da pijete kafu: Jedan organ posebno će reagovati na ovu promenu

Ispijanje kafe može biti zdravo jer sadrži antioksidante koji pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala i smanjenju upale, doprinoseći opštem zdravlju. Umerena konzumacija kafe povezana je sa smanjenim rizikom od nekoliko bolesti, a takođe može poboljšati mentalnu budnost, raspoloženje i fizičke performanse.

Međutim, prekomerna konzumacija ima negativne efekte, a nesanica, anksioznost i probavne smetnje su samo neki od njih.

Nedostaci ispijanja kafe:

Ne preporučuje se da je pijete na prazan stomak, jer kafa izaziva sintezu hormona holecistokinina, koji pokreće varenje. Ako je stomak prazan, onda nema šta da se vari – kao rezultat toga, postoji rizik od razvoja simptoma gorušice i gastritisa.

Kafa povećava kiselost želuca, krvni pritisak i izaziva poremećaj sna.

Konzervansi u kafi negativno utiču na metabolizam i izazivaju razvoj celulita.

Osnažujući efekat kafe poboljšava performanse sat vremena nakon ispijanja napitka, a nakon još sat vremena možete osetiti pospanost.

Kafa se ne preporučuje ženama tokom trudnoće i dojenja. Kofein prolazi kroz placentu, izazivajući smanjenje gvožđa (Fe) i drugih minerala u majčinom mleku.

Kafa izaziva zavisnost, a prekomerna konzumacija dovodi do dehidracije.

Prednosti kafe:

Kafa sadrži antioksidante koji uklanjaju slobodne radikale iz tela. Ovi antioksidansi se bore protiv malignih neoplazmi, određenih srčanih patologija, dijabetes melitusa i parkinsonizma.

Kafa pomaže u ublažavanju glavobolje širenjem krvnih sudova u mozgu.

Zašto se ne preporučuje piti kafu ujutru nakon ustajanja?

Hormon kortizol sintetiše telo tokom dana, pomaže nam da se probudimo ujutru i zaspimo noću. Ujutru je nivo kortizola najveći, a ispijanjem kafe u to vreme blokiraćemo sintezu ovog hormona i posle nekog vremena poželećemo da spavamo. Proizvodnja kortizola se javlja između 6 i 9 sati ujutro i dostiže vrhunac u 8 i 9 sati ujutro, tako da je optimalno vreme za šoljicu kafe 10 ujutro ili posle ručka.

Šta se dešava ako odustanete od kafe?

1. Telo će bolje apsorbovati vitamine

Kofein uništava vitamin B i smanjuje koncentraciju minerala kao što su Fe, K, Zn, Ca u telu. Samo 1 šolja odlaže apsorpciju kalcijuma za 3 sata. Pored toga, kofein ispire mineralni kalcijum iz tela, a koštano tkivo postaje krhko.

2. Možete izgubiti težinu

Prestanak kafe može indirektno doprineti gubitku težine smanjenjem unosa dodatnih kalorija iz šećera i pavlake, stabilizacijom hormona stresa kao što je kortizol, poboljšanjem kvaliteta sna i smanjenjem probave. Međutim, ključni faktori za kontrolu težine uključuju uravnoteženu ishranu, redovnu fizičku aktivnost, adekvatan san i upravljanje stresom.

3. Imuni odgovor će se povećati

Dok umerena konzumacija kofeina obično nije štetna za imuni sistem, prekomerna konzumacija može uticati na endokrini sistem, uključujući funkciju štitne žlezde kod osetljivih osoba. Održavanje ravnoteže i umerenosti je ključno.

(Krstarica)