Važno je pažljivo pogledati sliku, a ne donositi brzu odluku između četiri moguća užeta…
Ove vrste zagonetki vam mogu reći mnogo o tome kako razmišljate i posmatrate svet i mogu vam pomoći da razvijete veštine rešavanja problema i logičkog zaključivanja. Slika prikazuje konopac omotan oko banane koji se proteže prema drvenoj dasci sa četiri užad označena sa ‘1, 2, 3, 4’ na drugoj strani.
Only people with high IQs can solve this banana brainteaser in 7 seconds https://t.co/2YfNu9kW9g pic.twitter.com/2vLVjalLcR
— Daily Mail US (@DailyMail) August 6, 2024
Odgovor možda nije tako jednostavan kao što mislite, jer mnogi misle da je treći niz tačan odgovor, prema Jagranu Joshu koji je stvorio ovu optičku iluziju, a kako piše Dejli mejl. To je zato što mozak ne gleda na celu sliku, već umesto toga koristi prečice, preskačući neke delove kako biste brže obrađivali informacije. Traži najosnovnije informacije da identifikuje šta gledate i pogodi šta je cela slika ako nije potpuna.
Istraživači sa Univerziteta u Glazgovu su 2011. otkrili da kada nešto oku nije jasno, um predviđa šta će videti i popunjava praznine. „Naš mozak konstruiše neverovatno složenu slagalicu koristeći sve delove koje može da dobije“, objasnio je istraživač Frejzer Smit.
Dakle, ako pažljivo pogledate opcije žica i povučete liniju između banane i daske, primetićete da druga žica vodi do voća. Pošto živimo u trodimenzionalnom svetu, optičke iluzije mogu da vas zavaraju jer mozak ne dobija iste signale kao što su dubina, senčenje, osvetljenje i položaj da bi interpretirao ono što vidite kao u svakodnevnom životu, navodi National Eye Institut. Studija iz 2021. pokazala je da „stres koji se stvara tokom rešavanja mozgalica predstavlja pozitivan stres, sa blagotvornim uticajem na pažnju igrača“.
„Takvi tipovi stresa poboljšavaju kognitivne sposobnosti kao što su pažnja, koncentracija i rešavanje problema aktiviranjem prednjeg režnja mozga“, nastavlja studija. Druge studije su pokazale da moždane ćelije igraju važnu ulogu u poboljšanju pamćenja i raspona pažnje, kao i u poboljšanju veština rešavanja problema, sprečavanju kognitivnog pada i povećanju mentalne agilnosti – ili sposobnosti da se brzo obrađuju informacije, prenosi Dejli mejl. Ove vrste optičkih iluzija su sjajni alati ako želite da stimulišete stimulaciju mozga i mogu pomoći u izgradnji vizuelnih i prostornih veština rezonovanja. Slagalica se može koristiti za „poboljšanje funkcije prefrontalnog korteksa, koji igra važnu ulogu u kognitivnim sposobnostima, kao što su razmišljanje, donošenje odluka, koncentracija i rešavanje problema“, piše Dejli mejl. „Zaista je važno razumeti da ne vidimo stvarnost“, rekao je za Voks 2020. neuronaučnik Patrik Kavana, profesor na koledžu Dartmouth. „Vidimo da se priča stvara za nas.
(Krstarica)