Angela Bler, Amerikanka koja već duže vreme živi u Srbiji i često na društvenim mrežama deli svoja iskustva o životu u Beogradu, otkrila je da je jedna sasvim uobičajena praksa u Srbiji nju lično vređa. Bler je putem TikToka podelila video u kojem je objasnila kako poziv na kafu, koji je uobičajen na našim prostorima, doživljava kao neprimeren i ispod standarda, što je mnoge iznenadilo, a neke čak i razljutilo.
U svom videozapisu, Bler je ispričala da je često dobija pozive od lokalnih stanovnika ili turista da izađu na kafu, ali za nju je to oblik sastanka koji ne pokazuje dovoljan trud.
„Jesu li izlasci na kafu popularni u Beogradu? Pričajmo o tome. Dok hodam ulicama, često dobijam komentare poput „Prelepa si, šta te je dovelo u Srbiju? Mogu li da te izvedem na jafu?“. To mi je pomalo uvredljivo. Razumem da sam im zanimljiva jer sam egzotična, Amerikanka i strankinja, ali kod Amerikanaca je poziv na kafu ispod standarda. To je kao da kažu – ona nema visoka očekivanja, ajmo na kafu – objasnila je Bler, što je izazvalo burne reakcije na društvenim mrežama.
@blairinbelgrade
Coffee dates universally are low-effort, and I’m surprised that I’ve been asked out on coffee dates in Belgrade. Serbian ladies, would you accept a coffee date? #Belgrade #Beograd #Serbia #srbija #srbijatiktok #balkan #balkantiktok #dating #coffeedate #blairinbelgrade
♬ original sound – Blair In Belgrade
Zgrozile je neke stvari
Bler je takođe upitala Srpkinje kako one doživljavaju takav poziv i smatraju li da je reč o sastanku bez truda. Komentari korisnika ubrzo su počeli da se nižu, u kojima su objašnjavali da u Srbiji kafa ima drugačije značenje.
„Večera se smatra preozbiljnom za prvi sastanak“.
„Izaći na piće je normalna stvar ovde“.
„To je kod nas normalno, volimo da pijemo kafu, to je prilika da sednemo i popričamo“.
„Ne radi se uvek o kafi, to je samo sleng“, pisali su korisnici TikToka.
Bler se na kraju zahvalila svima koji su joj pomogli da razume kulturološku razliku i objasnili kako se u Srbiji poziv na kafu ne doživljava na isti način kao u Americi, već kao opuštena prilika za razgovor.
(Krstarica)