Čuveni psihijatar otkrio bez čega nema sreće: U životu možete da izgubite sve, osim jedne stvari

Kvalitet života ne određuje bogatstvo ili siromaštvo, slava ili nepoznato, zdravlje ili patnja

Austrijski psihijatar Viktor Frankl imao je izuzetno težak život, ali i u tami našao je mogućnosti za lični rast. Godine 1941. završio je u koncentracionom logoru. Jedva je podnosio bol, glad i hladnoću, telo mu je bilo promrzlo, ali njegovo pozitivno razmišljanje bilo je štit protiv mnogih nevolja. Preživeo je i počeo da se bavi naučnim radovima koji se bave snagom misli i verovanja. Bio je siguran da vitalnost nije zdravo telo, već snažan duh.

„U životu možete izgubiti sve, osim jedne stvari – slobode da izaberete svoju reakciju na ono što se dešava. To određuje kvalitet života koji živimo – ne bogatstvo ili siromaštvo, ne slava ili nepoznato, ne zdravlje ili patnja. Kvalitet našeg života određen je načinom na koji se odnosimo prema stvarnosti, kakvo značenje joj pridajemo, kako se odnosimo prema njoj, kakvo stanje uma ona nam stvara.“

Način na koji posmatramo svoj život i ono što nas okružuje izuzetno utiče na našu sreću i radost. Kada nosite naočare optimizma, život postaje mnogo lakši, lepši i jednostavniji, a problemi i izazovi sitniji i lako premostivi.

Frankl pronašao je jedan savršen zakon za srećan život, to je tehnika logoterapija – sačinjena od grčke reči logos – reč/smisao i reči terapia, što znači nega. Ovaj vid terapije odnosi se na terapiju smislom, odnosno predstavlja tehniku koja pomaže pojedincu da pronađe pravi smisao u svakoj životnoj situaciji, piše Lovesensa.

(Sensa)

(Krstarica)