Da li ste dovoljno hrabri da je rešite: Samo za hrabre: Optička iluzija otkriva kako zapravo vidite sami sebe

Određena optička iluzija može otkriti nešto o vašoj unutrašnjosti, a ova neobična i intrigantna slika drveća naziva se ‘bukvalna optička iluzija’.

„Bukvalna iluzija je kada se slika koju vidite razlikuje od pojedinačnih elemenata koji je čine…“, objašnjava Clear Eies, „Možete je zamisliti kao reverzibilnu figuru. Ono što konačno vidite u bukvalnoj iluziji zavisi od vaše percepcije. Obe slike postoje istovremeno“, prenosi Mirror.

Na slici ispod prikazan je šumski pejzaž, ali unutar njega se krije figura koja nekima odmah upada u oči, dok je drugi otkrivaju tek posle nekog vremena.

Naš mozak prirodno traži smisao u onome što vidimo, a neki veruju da to može otkriti nešto o našoj ličnosti. Na primer, ako ste najpre primetili drveće na narandžastom nebu, onda ste veoma intuitivna osoba. Oslanjate se na svoj unutrašnji glas da donosite odluke i verovatno ste opušteni i uživate u sopstvenom društvu.

S druge strane, ako ste prvi uočili tigra, smatrate se odlučnom osobom koja retko sumnja u svoje odluke. Verovatno se ne bavite rešavanjem problema dok se ne pojave. Oni koji percipiraju obe slike u isto vreme mogu imati kombinaciju ovih osobina.

Naravno, takva tumačenja treba uzeti sa oprezom. Naučni dokazi koji potkrepljuju tvrdnje da ovakve slike zaista otkrivaju nečiju ličnost su prilično oskudne. U stvarnosti, ono što prvi put vidite na slici nije pouzdan pokazatelj vaših osobina, već je verovatnije da govori o načinu na koji vaš mozak obrađuje vizuelne informacije u svakodnevnom životu.

Kako objašnjavaju stručnjaci sa Instituta za oči Dean McGee: „Postoje situacije kada mozak nije siguran šta zapravo vidi. Optičke iluzije se javljaju kada su vaše oči izložene bojama, svetlima, šarama ili kontrastima koji zbunjuju mozak. On pokušava da sastavi slike koristeći optičke tragove, naučene pretpostavke i prethodna vizuelna iskustva. U takvim slučajevima postoji razlika između stvarnosti onoga što vidite i onoga što vaš mozak misli da vidi. Kao rezultat toga, mozak pravi pretpostavke i prevaren je da vidi nešto čega nema ili se bori između različitih verzija slike“, prenosi Večernji list.

(Krstarica)