Evo kako kafa utiče na zdravlje i telo.
Oralna higijena nije bitna samo zbog lepog izgleda, već i zato što upravo u ustima počinje proces varenja, koji je ključan za održavanje zdravlja celokupnog organizma. Zato treba biti oprezan s onim što svakodnevno jedemo i pijemo.
Stomatološkinja Payal Bhalla upozorava da kafa može negativno uticati na oralno zdravlje, jer može izazvati loš zadah i oštetiti zubnu gleđ.
Ona objašnjava da kiselost kafe može uzrokovati eroziju zubne gleđi, što potencijalno dovodi do osetljivosti zuba i pojave karijesa.
„Diuretička svojstva kafe mogu doprineti suvim ustima i smanjenju lučenja pljuvačke, čime se povećava rizik od karijesa. Pljuvačka igra ključnu ulogu u održavanju oralnog zdravlja jer neutralizuje kiseline i ispira čestice hrane i štetne bakterije,“ napominje ona.
Suva usta, prema njenim rečima, mogu dodatno povećati rizik od karijesa i lošeg zadaha. Ako uživate u polaganom ispijanju kafe, izloženi ste većem riziku zbog duže izloženosti štetnim sastojcima.
„Tanini, koji su odgovorni za tamnu boju kafe, mogu se zalepiti za zubnu gleđ, što može izazvati promenu boje i pojavu mrlja na zubima,“ dodaje Bhalla.
Kao što je već pomenuto, kafa je kisela, pa što duže ostaje u kontaktu sa zubima, to je veći rizik da ošteti zubnu gleđ. Ako kafi dodajete šećer ili zaslađivače, rizik se dodatno povećava.
„To omogućava bakterijama u ustima da se duže hrane šećerom i proizvode kiseline koje mogu oštetiti gleđ. Preporučujem da ograničite vreme ispijanja kafe, koristite slamku kako biste smanjili direktan kontakt sa zubima, i isperete usta vodom nakon konzumiranja kafe kako biste neutralisali kiselost i isprali spojeve koji izazivaju mrlje,“ savetuje ona.
Redovno pranje zuba je takođe od suštinskog značaja. Održavajte dobru oralnu higijenu redovnim pranjem zuba, čišćenjem zubnim koncem i odlascima kod stomatologa.
(Krstarica)