Hronično ste umorni, gojite se i teško se koncentrišete: Svaka deseta osoba u Srbiji imaj ovaj problem, 9 simptoma ne smete ignorisati

Štitna žlezda, mala žlezda u obliku leptira koja se nalazi na dnu vrata, igra ključnu ulogu u regulaciji metabolizma, proizvodnje energije i ukupne hormonske ravnoteže. Procenjuje se da svaki deseti građanin u Srbiji ima poremećaj rada štitne žlezde. Smatra se da u nastanku autoimunih tiroidnih bolesti nasleđe učestvuje sa 60 odsto, a spoljni faktori sa 40.

Uprkos svojoj maloj veličini, štitna žlezda može značajno uticati na vaše zdravlje, a svaka disfunkcija može da dovede do raznih simptoma koji se često mogu prevideti ili pogrešno pripisati drugim uzrocima. Razumevanje znakova upozorenja na potencijalne probleme sa štitnom žlezdom ključno je za pravovremenu intervenciju i lečenje. Ove simptome nikada ne bi trebalo zanemariti ako sumnjate da je funkcija vaše štitne žlezde poremećena, a evo i kako bi se pokazatelji mogli da se manifestuju.

Kada treba da potražite savet lekara zbog problema sa štitnom žlezdom?

Hipotireoza, uobičajeno, ali često nedovoljno prepoznato stanje, može da se manifestuje kroz razne simptome koje bi mnogi odbacili kao svakodnevne tegobe. Taj nedostatak znanja o tom stanju može vas navesti da nastavite sa svojim normalnim rutinama, nesvesni da bi grupa tih naizgled manjih problema mogla da signalizuje značajan problem sa štitnom žlezdom, koji zaheva pomoć lekara. Ako vaša štitna žlezda ne radi kako treba, to može da pokuje nekoliko znakova, a evo i kojih.

Hronični umor

Trajni umor, bez obzira na to da li dovoljno spavate, obeležje je hipotireoze. Ako se primetite da vam se stalno drema tokom dana ili se dosta oslanjate na kofein u borbi protiv stalnog umora, uzrok tome bi moglo da bude više od samo užurbanog načina života. Ta iscrpljenost proizlazi iz niskog nivoa hormona štitne žlezde, koji usporavaju metabolizam i smanjuju proizvodnju energije, piše Živim.hr.

Neobjašnjivo gojenje

Naglo gojenje bez promena u ishrani ili telesnoj aktivnosti može biti rani znak hipotireoze. Smanjen nivo hormona štitnjače usporava vaš metabolizam, uzrokujući da vaše telo pohranjuje više kalorija u obliku masti. Ako se gojite uprkos održavanju uobičajenih prehrambenih navika i rutine vežbanja, krivac bi mogla da bude vaša štitna žlezda.

Slabost mišića i bolovi u zglobovima

Niski nivoi hormona štitne žlezde prisiljavaju vaše telo da razgrađuje mišićno tkivo za energiju, što dovodi do smanjene mišićne snage, bolova i ukočenosti. Ako osetite značajnu osetljivost mišića ili bolove u zglobovima uz druge simptome, vredi razgovarati sa svojim lekarom.

Kognitivni problemi

Problemi s pamćenjem, poteškoće s koncentracijom i opšti osećaj mentalne magle mogu oponašati simptome slične demenciji. Ovi kognitivni problemi, ako su povezani s hipotireozom, često su rešivi uz pravilno lečenje. Ako primetite poremećeno rasuđivanje, probleme s verbalnim izražavanjem ili poteškoće s održavanjem koncentracije, potražite savet lekara, naročito ako su prisutni i drugi simptomi.

Promene raspoloženja

Promene raspoloženja, razdražljivost i depresija mogu biti suptilni pokazatelji hipotireoze. Iako se ovi simptomi mogu pripisati psihološkim uzrocima, oni često odražavaju širi pad zdravlja povezan s neaktivnom štitnom žlezdom. Ako doživljavate neobičan emocionalni stres, korisno je konsultovati se s lekarom.

Osetljivost na hladnoću

Hipotireoza može da snizi vašu telesnu temperaturu, zbog čega moglo da vam bude neobično hladno. To je zbog usporenog metabolizma koji smanjuje proizvodnju topline. Ako stalno osećate da vam je hladno uprkos normalnim temperaturama, razmislite o proveri rada vaše štitne žlezde.

Promene na kosi i koži

Proređena i lomljiva kosa i suva koža koja svrbi mogu da signaliziraju na hipotireozu. Folikuli dlake i ćelije kože posebno su osetljivi na niske nivoe hormona štitne žlezde. Ako primetite ove promene bez promena proizvoda za kosu ili kožu, možda je vreme za kontrolu štitnjače.

Problemi s probavom

Hipotireoza može da uspori i vaš probavni trakt, što dovodi do zatvora. Ako se zdravo hranite, ostajete hidrirani, redovno vežbate, ali i dalje imate retke ili otežane stolice zajedno s drugim simptomima, treba proceniti funkciju štitne žlezde.

Menstrualne nepravilnosti

Disfunkcija štitne žlezde može da utiče na menstrualne cikluse, uzrokujući duže, teže ili bolnije menstruacije. Ako primetite značajne promene u menstrualnom ciklusu i grčeve, zajedno s drugim simptomima, važno je konsultovati se sa svojim lekarom.

(Krstarica)