Poskupljenja ne prestaju, pa cene na rafovima prodavnica svakim danom izazivaju sve veće čuđenje kupaca, baš kao i komunalije koje se redovno naplaćuju i svi ostali troškovi.
Plate, najčešće, ne prate inflaciju, pa treba pribegavati alternativnim načinima povećanja prihoda i štednje. Postoji osam koraka koji će vam pomoći da što bezbolnije prođete kroz ovaj izazovni period kada su finansije u pitanju, piše portal Novac.
Čak i kada cene divljaju, kao što je slučaj, da uštedimo ako pametno upravljamo novcem, vremenom i prilagodimo navike trenutku u kome se nalazimo.
1. Pazite na potrošnju električne energije
Struja je znatno poskupela. Račun za struju se može smanjiti promenom navika. Na primer, ako je oko 40 evra i imate dvotarifno brojilo i koristite 200 kWh u višoj tarifi i 90 u nižoj, podešavanjem rada kućnih aparata, mogli biste da smanjite račun za struju za oko sedam evra.
Uključite veš mašinu, mašinu za suđe, leti posle 22 časa, odnosno posle ponoći, kada je struja jeftinija. Koristite klima uređaj što je manje moguće i nemojte radikalno snižavati temperaturu.
Potražite alternativne metode hlađenja. Na primer, zamračite sobe pre nego što napolju bude „vruće“ kako biste u njima zadržali senku, a uveče ili pre zore otvorite prozore da rashladite prostoriju i pustite svež vazduh. Leti kuvajte što je moguće manje.
2. Pazite na potrošnju gasa
Ako se grejete na gas, pravim pristupom možete uštedeti i do deset evra mesečno. Ako podesite grejanje na 21 stepen Celzijusa, umesto na 25, značajno ćete uštedeti.
3. Smanjite račune za internet i TV
Većina nas ima pakete koji uključuju televiziju i internet, a imamo i mobilni internet, zbog čega često plaćamo duplo više nego što trošimo.
Ako želite da uštedite u ovoj oblasti, a imate ravan mobilni internet, otkažite kućni internet i po potrebi uključite mobilni u stanu. Pored toga, napravite inventar svojih aplikacija i otkažite one koje ne koristite.
4. Smanjite troškove automobila
Cene goriva nikada nisu bile veće nego danas. Auto guta novac, ali za većinu je to potreba, a ne luksuz. Na sreću, limenom ljubimcu možete i „zategnuti kaiš“.
Nemojte putovati sami. Ako svaki dan idete na posao kolima, povezite kolegu ili oboje i podelite troškove. Ovo važi i za daleke destinacije. Postoje aplikacije u kojima možete ponuditi i pronaći prevoz. Pokriti ćete putne troškove, ali i upoznati nove ljude.
Kada vozite, vozite optimalno, tj. ne gazite previše na benzin. Aktivirajte noge i bicikl i uradite sve što možete sami. Tako se ubijaju dve muve jednim udarcem. Štedite gorivo, a ne morate ni da plaćate članarinu u fitnes centru.
5. Obratite pažnju na troškove kada kupujete
Pogledajte svoje bake i deke ili roditelje koji su u penziji. Penzioneri su majstori u upravljanju novcem i štednjom. Pre nego što flajere trgovačkih lanaca prebacite iz poštanskog sandučeta u kantu za otpatke, pogledajte šta je na popustu i zaokružite šta vam je potrebno, pa kada sakupite popuste iz prodavnica u kojima trošite, napravite plan i obavite kupovinu.
Podrazumeva se da treba da se držite svoje liste i da idete u kupovinu punim. Kupujte hranu sa dužim rokom trajanja, jer je veća verovatnoća da neće završiti u smeću.
6. Pazite koliko trošite u kafićima i restoranima
U našem podneblju ispijanje kafe bismo mogli nazvati tradicionalnom vrednošću, ali s obzirom na njenu cenu poslednjih meseci, kafa je postala luksuz.
Ako ne možete da se odreknete tog luksuza, potražite kafić koji i dalje ima pristojne cene ili onaj koji ima popust za stalne goste, ili, s druge strane, ređajte putovanja i skuvajte kafu kod kuće tri puta nedeljno , i počastite se dva puta u kafiću. Isto je i sa restoranima.
7. Oslobodite se minusa na računu
Minus na računu nosi sa sobom kamatu preko koje banka uzima novac od vas. Pokušajte da dođete do nule u narednih nekoliko meseci, a zatim zatražite od banke da otkaže mogućnost odlaska u minus. Ako nemate ušteđevinu kojom biste pokrili minus, idite u banku i tražite najpovoljniji način da ga refinansirate.
8. Počnite da štedite
Sigurno ste čuli za poslovicu koja kaže: „Štediš kad imaš, a ne kad nemaš“. To bi značilo da uvek treba nešto ostaviti po strani, čak i mesečna suma od deset-dvadeset evra čini razliku. Za nekoliko godina stvoriće se količina koja će vam dobro doći i uvek ćete nešto imati.
(Krstarica)