Najbolji savet koji možete da dobijete na ovu vrućinu: Koliko vode treba da pijete svaki dan?

Koliko vode treba da pijete svaki dan?

Preporuka o unosu dva litra vode dnevno često se čuje, ali stvarna potreba za vodom zavisi od mnogih faktora. Na primer, važno je uzeti u obzir pol, godine, telesnu težinu, nivo fizičke aktivnosti i klimu u kojoj živimo. Prema nutricionistkinji Marini Makiši, najvažnije je izračunati koliko tečnosti vaše telo zaista troši.

„Da biste to saznali, pomnožite svoju telesnu težinu sa 30, a zatim podelite taj broj sa hiljadu. Dobijeni rezultat će vam dati okvirnu količinu tečnosti koja je potrebna vašem organizmu“, objašnjava Makiši.

Ipak, treba biti oprezan s unosom tečnosti, jer preterivanje može opteretiti bubrege, ubrzati rad srca i povećati rizik od trovanja vodom, upozorava Index.hr.

Prekomerni unos vode stavlja dodatni teret na bubrege koji moraju više da rade, filtrirajući tu tečnost. Takođe, preveliki unos može povećati volumen krvi u cirkulaciji, što rezultira bržim radom srca i povišenjem krvnog pritiska, dodaje Makiši.

Ako mislite da unosite previše vode, neki od simptoma koji mogu ukazivati na to su nadutost, oticanje ruku i stopala, mučnina, glavobolja i grčevi u mišićima.

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) savetuju da ne unosimo više od 1.4 litre vode, ili bilo kojeg drugog napitka, u roku od jednog sata. Prekoračenje ove količine može dovesti do hiponatrijemije. Na primer, Ešli Samers, majka dvoje dece, umrla je nakon što je popila dve litre vode u roku od samo 20 minuta, jer je pogrešno verovala da je dehidrirala. Nažalost, njen organizam nije izdržao, i nakon kolapsa više se nije probudila, piše Index.hr.

(n1info.rs)

(Krstarica)