Da li ste u toj grupi ljudi koji odmah „ubacuju” odeću na pranje nakon kupovine ili ste u onoj grupi koja smatra „nema potrebe da brinete oko pranja tek kupljene garderobe, bolje je da je odmah obučete jer je nova”. Stručnjaci se slažu da je mnogo bolje biti u prvoj grupi, a evo i zašto.
– Došli ste iz prodavnice, odmah obukli novi komad odeće i svi su vas obasipali komplimentima, ali ovi komplimenti vam sutradan neće pomoći kod crvene kože koja svrbi – objašnjava Ulrika Nilsson, članica istraživačkog tima naučnika iz Univerzitet u Stokholmu koji je testirao različite boje, materijal, proizvođača i cenu.
Ovo crvenilo naziva se alergijski dermatitis izazvan određenim alergenom. Reakcija se verovatno neće pojaviti odmah, već sledećeg dana ili čak posle nekoliko dana. Ovu reakciju najčešće izazivaju boje na odeći.
Ove boje se najčešće koriste na sintetičkim materijalima, kao što su poliester i najlon. Ove boje se oslobađaju iz materijala prilikom znojenja i trljanja o materijal. Ove reakcije se mogu izbeći pranjem odeće pre nošenja, čime se uklanja višak boje.
Naime, otkrili su da alergijski osip nije jedina negativna reakcija koju može izazvati nova, neoprana odeća. Naučnici sa Univerziteta u Stokholmu su 2014. godine testirali odevne predmete različitih boja, materijala, proizvođača i cena.
U 29 od 31 komada odeće pronašli su hemikaliju zvanu kinolin, koju je američka agencija za zaštitu životne sredine proglasila ‘potencijalnim kancerogenom za ljude’ – iako još nisu sprovedene studije na ljudima koje bi to potvrdile.
Ulrika Nilson navodi da su pronašli i druge, takođe kancerogene hemikalije, ali i navodi da nema dovoljno istraživanja o unosu pomenutih hemikalija kroz kožu.
– U vašem je interesu da operete odeću pre nego što je obučete – kaže Dejvid Endruz, naučnik koji je istraživao hemikalije za uklanjanje fleka, protiv gužvanja, poboljšanje boje i slično. On je rekao i da proizvođači ne preciziraju koje hemikalije koriste na odeći, koje su potencijalno opasne po ljude i mogu biti štetne po životnu sredinu.
– Neverovatno je da kupujete majicu koja bi trebalo da bude 100% pamuk, ali nigde ne piše koje hemikalije sadrži – nastavio je on i dodao da je preporuka da se strpite i sačekate dan-dva dok vam se nova odeća ne opere. jer je to za vaše dobro.
(Hayat.ba)
(Krstarica)